Brudne narzędzia chirurgiczne: Skandal w klinice uniwersyteckiej w Mannheim

Wyżej wspomniany skandal został ujawniony dzięki pewnemu anonimowemu ogłoszeniu z października 2014. Prawdopodobnie w klinice uniwersyteckiej w Mannheim przez lata używano zanieczyszczonych narzędzi operacyjnych. Poprzez ten proceder dziesiątki tysięcy pacjentów było narażonych na niebezpieczeństwo zakażenia. Podobno wiedziały o tym władze kliniki.

Skandal dotyczący utrzymania higieny w klinice uniwersyteckiej w Mannheim przeobraził się w wielką aferę wokół zanieczyszczonych narzędzi operacyjnych na terenie całych Niemiec. Według sprawozdania z dochodzenia przeprowadzonego na terenie kliniki dowiedziono, iż ta placówka przez siedem lat naruszała podstawowe zasady higieny i wytyczne dotyczące kontroli zakażeń. Informują o tym gazety z sieci medialnej Funke, powołując się na raport rzeczoznawcy.

Zatem od roku 2007 do 2014 najwyraźniej zostało zoperowanych dziesiątki tysięcy pacjentów przy użyciu zanieczyszczonych narzędzi operacyjnych, ponieważ klinika, na której stanie jest 1350 łóżek, nie była w stanie przygotować sterylnego sprzętu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nie zapewniła ani właściwego stanu technicznego narzędzi, ani właściwej organizacji pracy, ani odpowiedzialności personelu. Pacjenci, którzy poddali się operacji i nie mieli pojęcia o tych zaniedbaniach zostali narażeni na nieprzewidywalne ryzyko zakażenia.

 

„ Kierownictwo kliniki znało rozmiar niebezpieczeństwa, ale nic w tym kierunku nie zrobiło.”

Rada Nadzorcza kliniki w Mannheim powołała komisję ekspertów pod kierownictwem profesora Olivera Kölbla, dyrektora kliniki uniwersyteckiej w Regensburgu. W jej składzie znaleźli się lekarze, prawnicy, technicy medyczni oraz biegli rewidenci. Doszli do wniosku, że kierownictwo kliniki znało rozmiar niebezpieczeństwa, ale nic w tym kierunku nie zrobiło. Ostrzeżenia od zarządu, a nawet nakazy organu nadzorującego, czyli Prezydium Okręgu Administracyjnego z Karlsruhe były ignorowane. Jak wielu pacjentów ucierpiało wskutek zaniedbań kliniki, tego nie można do dzisiaj przewidzieć. W tej sprawie dochodzenie prowadzi prokuratura.

 

Klinika zutylizowała 2/3 narzędzi chirurgicznych

Wyżej wspomniany skandal został ujawniony dzięki pewnemu anonimowemu ogłoszeniu z października 2014. Wśród zarzutów podaje się nawet celowe zanieczyszczenie sprzętu medycznego. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie naruszenia ustawy o wyrobach medycznych i rozporządzenia ds. higieny.

Kierownictwo kliniki przyznało się do następujących usterek: sterylizatory zestawów operacyjnych nie posiadały pieczęci organu kontroli jakości, a personelowi zajmującemu się sterylizacją brakowało potrzebnych specjalistycznych umiejętności.

 

Klinika zutylizowała 2/3 narzędzi chirurgicznych.

Według doniesień sprawozdanie z dochodzenia pozwala wyobrazić sobie sytuację, w której nawet martwa mucha może się znaleźć w zabezpieczonym zestawie narzędzi chirurgicznych. Od roku 2007 wzrosła liczba operacji w klinice w Mannheim. Wraz z tym potrzebnych było więcej narzędzi chirurgicznych. Lecz „według obiektywnej oceny” komisji ekspertów przynajmniej przez okres siedmiu lat nie przygotowywano zestawów operacyjnych zgodnie z ustawowymi wytycznymi. Były braki w personelu, niewłaściwie sterylizowano narzędzia, nierzetelnie przygotowywano się do pracy.

 

Do dzisiaj obecne są jeszcze niektóre usterki

Wymagane „standard i dobra jakość” narzędzi wg ustawy o wyrobach medycznych oraz rozporządzenia ds. higieny szpitali opracowanego przez KRINKO ( przyp. tłum.: Komisja ds. higieny w szpitalach i zapobieganiu zakażeniom) nie były możliwe do osiągnięcia, jak wypowiadają się kontrolerzy. Dochodzą do wniosku, że przygotowywanie zestawów operacyjnych do listopada 2014 roku nie było zgodne z prawnymi uregulowaniami i tym samym nie odpowiadało przyjętym wytycznym. Do dzisiaj podobno są obecne jeszcze niektóre usterki.

Komisja radzi pilnie zainwestować w higienę, odpowiednie rozwiązania techniczne, właściwą organizację pracy oraz zarządzanie ryzykiem. Konieczne byłoby zatrudnienie większej ilości wykwalifikowanego personelu i przeprowadzanie wiarygodnych kontroli jakości. Według informacji z kliniki, pacjenci są w niej obecnie „bezpieczni”.

 

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.