Klinika w Nürnberg: Ordynator wypowiada się na temat przemocy w szpitalu.

Coraz częściej personel kliniki w Nürnberg pada ofiarą przemocy. Ochrona dba o to, by utrzymywać w spokoju agresywnych pacjentów. Klinika ta nie traktuje swojej sytuacji jako wyjątku wśród szpitali niemieckich - zauważa raczej rosnącą brutalizację w społeczeństwie.

Klinika w Nürnberg jest jednym z największych szpitali miejskich Europy i opiekuje się tysiącami ludzi. Obecnie podaje się do wiadomości, że jej personel czuje się najwyraźniej narażony na nadmierną falę przemocy ze strony pacjentów i odwiedzających. „ Co miesiąc odnotowujemy prawie 30 ataków”, powiedział reporterom gazety „Nürnberger Nachrichten“ profesor Günter Niklewski, dyrektor do spraw lecznictwa kliniki.

Między innymi przytacza się przykłady agresji ze strony odwiedzających w postaci ataków wściekłości przy ladzie recepcyjnej oraz zrzucania komputera na podłogę, a ze strony pacjentów jest to bicie sanitariuszy, obrzucanie ich naczyniami oraz codziennie zdarzające się ataki w stosunku do personelu, wywodzącego się z kręgu imigrantów. Jeden z pacjentów posunął się nawet do przegryzienia kabla od monitora. Według ankiety 70% pracowników kliniki przeżyło już podobne napady agresji.

 

Brutalizacja społeczeństwa

A przy tym wszystkim klinika w Nürnberg nie jest żadnym „huligańskim” szpitalem, jak powiedział Niklewski gazecie „Nürnberger Nachrichten“. „ Tego typu przypadki zdarzają się we wszystkich dużych szpitalach”, powiedział. Jednak większość z nich w celu zachowania dobrego wizerunku ich nie ujawnia. „ W społeczeństwie wzrasta brutalizacja i nie omija również szpitali”, to słowa dyrektora do spraw lecznictwa kliniki.

W klinice zlokalizowanej na północy miasta zatrudniono już w porze nocnej oraz w weekendy prywatną ochronę. Na tamtejszym Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej pielęgnuje się pacjentów uzależnionych od narkotyków, którzy częściowo mieli skłonności do przemocy. Lecz także na Oddziale Pogotowia Ratunkowego kliniki położonej w południowej części miasta kontrolę sprawuje jeden ochroniarz.

 

Pracownicy odbędą szkolenie dotyczące ograniczenia eskalacji przemocy

Niektóre szpitale w Stanach Zjednoczonych są już chronione za pomocą murów i punktów kontrolnych- jednak tego Niklewski chce uniknąć w Nürnberg.” Chcielibyśmy pozostać obiektem dostępnym dla wszystkich”, powiedział gazecie „Nürnberger Nachrichten”. Możliwe, że zostanie zatrudnionych więcej pracowników ochrony, na tyle, na ile pozwolą koszty i nie okażą się za wysokie. Poza tym pracownicy kliniki odbędą szkolenie dotyczące ograniczenia eskalacji przemocy.

 

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.