To paskudne stworzenie może latami ŻYĆ W TOBIE, a czasem dostaje się nawet do twojego MÓZGU.

Poniższa fotografia zajęła IV miejsce w dorocznym konkursie fotograficznym "2017 Nikon Small World", a to, co przedstawia, może żyć w ludzkim organizmie całymi latami.

Chodzi o tasiemca uzbrojonego, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku zjedzenia nieobrobionego termicznie mięsa, w którym znajdują się jego jaja i larwy. Gdy się rozwinie, przedostaje się do jelita, w którym może żyć przez wiele lat.

Tasiemiec uzbrojony jest jednym z gatunków tasiemców pasożytujących wewnątrz organizmu żywiciela (endopasożyt) i odżywia się przez powierzchnię swojego ciała. Zwykle osiąga długość 3-5 metrów, choć bywają osobniki o długości nawet 20 metrów.

Tasiemiec uzbrojony (łac. Taenia solium) żeruje w jelicie człowieka ; świnia jest jedynie żywicielem pośrednim. Istnieją dwa stadia rozwoju tego pasożyta : larwa i postać dorosła.

Człowiek zaraża się obiema formami w wyniku infekcji feko- oralnej, poprzez brudne ręce, zanieczyszczoną żywność, wodę lub w wyniku zjedzenia zbyt mało przetworzonego termicznie świńskiego mięsa.

Larwy pochodzące ze świńskiego mięsa, przeobrażają się w jelicie cienkim człowieka w postać dorosłą podczas teniozy. Wprowadzając do organizmu brudnymi rękami jaja robaka sprawiamy, że rozwijają się z nich larwy (cestodoza).

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

T.C./blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.