Sztuczne zapłodnienie: tyle kosztuje marzenie o dziecku

Sztuczne zapłodnienie zazwyczaj okazuje się być ostatnią metodą spełnienia marzenia o dziecku. Ta metoda leczenia niepłodności w krótkim czasie może być droższa, a Kasa Chorych nie przejmie wszystkich wydatków.

Trudno jest ogólnie przedstawić koszty sztucznego zapłodnienia. Zależą one od zastosowanej metody, ilości koniecznych cyklów leczenia oraz od potrzebnych do tego leków. Istnieje wybór między dwoma różnymi metodami:

 

1) Zapłodnienie in vitro

Jeden cykl zapłodnienia in vitro kosztuje około 3000 euro. W przypadku tej metody zapłodnienie komórki jajowej nie odbywa się w ciele kobiety, lecz w laboratorium. W tym celu pobiera się komórki jajowe i łączy z nasieniem mężczyzny. U kobiety konieczne jest zastosowanie leczenia hormonalnego w celu uzyskania wielu dojrzałych komórek jajowych, potrzebnych ostatecznie do zapłodnienia. Koszt leków i opieki lekarskiej to każdorazowo 1500 euro. Metoda ta daje 30% prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Często potrzebnych jest wiele cykli, by mogło się spełnić marzenie o dziecku.

 

2) Inseminacja

Drugą metodą jest inseminacja, jest o wiele bardziej korzystna. W tym przypadku nie pobiera się komórek jajowych, nasienie jest bezpośrednio wprowadzane do macicy kobiety. W cyklu spontanicznym kosztuje to około 200 euro. Jeśli przewiduje się inseminację wraz z zastosowaniem hormonalnej stymulacji, należy zapłacić około 1000 euro .Dodatkowo dolicza się koszt leków. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy zastosowaniu tej metody to 10%, jednakże również w tym przypadku koniecznych jest kilka cykli leczenia.

 

Kasa Chorych przejmuje tylko część kosztów za sztuczne zapłodnienie.

Kasa Chorych przejmuje koszt wszelkich podjętych środków diagnostycznych w celu poznania przyczyny niepłodności. Również koszt leczenia hormonalnego jest pokryty w całości przez Kasę Chorych. W przypadku sztucznego zapłodnienia występują pewne ograniczenia przejęcia kosztów. Jeśli są to małżonkowie w wieku powyżej 25 lat, kobieta poniżej 40, a mężczyzna do 50 roku życia, z reguły Kasa Chorych przejmuje połowę kosztów za 8 inseminacji bez stymulacji hormonalnej, 3 inseminacje z poprzedzającym je leczeniem hormonalnym lub 3 próby zapłodnienia in vitro. Ważne: wcześniej należy dostarczyć Kasie Chorych plan leczenia.

 

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.