Czy jesteście za przeszczepem ŚWIŃSKICH ORGANÓW człowiekowi?

Jak donosi BBC, według amerykańskich naukowców, najbardziej zmodyfikowane genetycznie zwierzę na świecie zostało stworzone, by pomóc ograniczyć niedobór narządów do transplantacji. Naukowcy z firmy "eGenesis" skutecznie wyizolowali wirusy z DNA 37 świń, pokonując tym samym jedną z najpoważniejszych barier w transplantacji świńskich organów ludziom.

Przyznali, że zapobieganie odrzuceniu świńskich organów ze strony ludzkiego organizmu nadal pozostaje problemem, ale że to kolejny obiecujący krok na przód.

Badanie rozpoczęło się od świńskich komórek skóry. W ich kodzie genetycznym stwierdzono 25 świńskich endogennych retrowirusów- PERV (ang. porcine endogenous retrovirus). Połączenie ludzkich i świńskich komórek wykazało, że wirusy te mogłyby wydostać się i zainfekować ludzkie tkanki. Wówczas z pomocą przyszła inżynieria genetyczna, dzięki której można było usunąć retrowirusa. Następnie zastosowano technologię klonowania- tą samą, którą wykorzystano przy wyhodowaniu owcy Dolly, aby zamienić materiał genetyczny komórek, wrzucono do świńskiej komórki jajowej i stworzono zarodek. Proces nie powiódł się, ale urodziło się 37 zdrowych prosiąt.

- To pierwsze prosięta bez PERV. To również, z punktu widzenia ilości modyfikacji, najbardziej genetycznie zmodyfikowane zwierzęta, powiedział członek zespołu naukowego dr Luhan Jhang z Uniwersytetu Harvarda podkreślając, że to wczesna faza badań.

Jeśli ksenotransplantacja, tzn. użycie organów innych gatunków "wypali", oznaczać to będzie koniec wyczekiwania na organy. Świnie są szczególnie odpowiednie do ksenotransplantacji, ponieważ ich organy wielkością zbliżone są do ludzkich i mogą być namnażane w dużych ilościach.

BBC podaje, że tylko w USA ponad 100 000 osób wymaga transplantacji narządów, podczas gdy w Wielkiej Brytanii 6 500 pacjentów jest na liście oczekujących.

Usunięciem wirusów rozwiązano połowę problemu. Pozostaje jeszcze jedno – brak organów. Nawet organy ludzkich dawców przeszczepione do ciała biorców są odrzucane w wyniku silnej reakcji systemu immunologicznego tych ostatnich.

Amerykański zespół badawczy dalej będzie szukał sposobu na przyjęcie świńskich organów przez ludzki układ odpornościowy.

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

BCC

Komentarze

Wysłane przez Mateusz (niezweryfikowany) w
Jeśli ludzki organizm zacznie akceptować świńskie narządy, to oczywiste jest to, że powinni przeprowadzać takie przeszczepy.

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Nauka posuwa się już tak daleko,że nie długo nie będzie już nikogo dziwiło, że ludziom przeszczepiane są zwierzęce narządy. Jest to wielki krok dla medycyny.Tylko niestety zostaje jeszcze sprawa etyki, czy jest to godne??? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy z nas wg. własnego sumienia.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.