Naukowcy przeciw „produkowaniu dzieci na życzenie”

Międzynarodowi eksperci w dziedzinie genetyki wzywają do zaprzestania projektów, w ramach których pracuje się na zmianą DNA człowieka z wykorzystaniem nowej, rewolucyjnej metody w oparciu o technologie medyczne. Naukowcy twierdzą, że nieodpowiedzialnym jest kontynuowanie badań nad zmianą ludzkich genów w sytuacji, gdy społeczeństwo nie osiągnęło konsensusu w kwestii etyki.

Al-Jazeera odwiedziła Uniwersytet Johnsa Hopkinsa, gdzie w ramach badań pobierane są embriony od mysz doświadczalnych. Tamtejsi naukowcy próbują odpowiedzieć na pytania czy można wymieniać geny i czy można poprawiać błędy natury, wykorzystując technologię zwaną CRISPR, która jest stosunkowo prostym i dokładnym sposobem zmiany cząsteczki DNA w żywym organizmie. Jego twórcy nazywają ją "oprogramowaniem do zmiany genomu".

"Możemy wejść w określone chromosomy w dokładnie określone miejsce jednej z kilku milionów nukleotydowych cząsteczek, które tworzą DNA i zmienić je", wyjaśnia Roger Reeves ze Wydziału Medycznego Uniwersytetu Johna Hopkinsa".

Technologia kontroluje interwencję w każdą część DNA – od zmiany upośledzonego genu, poprzez jego usunięcie, do zamiany na zdrowy.

"Technologię CRISPR można wykorzystywać do tworzenia u ludzi mutacji, do naprawy mutacji in vitro ; możemy też tworzyć komórki, które umożliwią wykrywanie leków", powiedział Donald Sack z Uniwersytetu Johna Hopkinsa".

 

Projektowanie pożądanych cech

Można poprawiać mutacje u człowieka nie tylko teraz, ale i w przypadku przyszłych pokoleń. Pewna firma twierdzi, że do 2017 roku rozpocznie badania kliniczne na dzieciach z wadami wrodzonymi powodującymi ślepotę.

Ale technologia obiecuje również projektowanie pożądanych cech, co otwiera cały wachlarz możliwości dla branży „produkującej dzieci na życzenie". Jest to jedna z przyczyn, z powodu której wynalazca technologii Jennifer Boudna apeluje o moratorium do momentu ustanowienia podstawowych zasad, regulujących wykorzystywanie nowoczesnej metody w przypadku ludzi.

"Technologię będzie można wykorzystać do zmiany genomu człowieka, ale myślę, że nieodpowiedzialnym jest robić to bez dokładnego rozważenia ryzyka i potencjalnych powikłań", wyjaśnia Boudna.

Chińscy naukowcy twierdzą, że już próbowali zmieniać ludzki embrion. Próba jednak nie powiodła się. Na razie...

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Al Jazzeera

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.