Dni na Ziemi są coraz dłuższe. Będą miały po 25 godzin?

Im jesteśmy starsi, tym częściej wydaje nam się, że czas upływa coraz szybciej, a dni są coraz krótsze. Ale prawda jest taka, że dni na Ziemi są coraz dłuższe, a to przez Księżyc i jego wpływ na rotację naszej planety.

Badacze cofnęli się do układu Ziemia- Księżyc sprzed 1,4 mld lat i potwierdzili, że w tamtym czasie dzień trwał 18 godzin.

Oznacza to, że do dzisiaj zyskaliśmy przeciętnie sześć godzin, nie dostrzegalnych 0.00001542857 sekund rocznie.

W tym tempie, za jakieś 200 mln lat zyskamy jeszcze jedną godzinę i dzień na Ziemi będzie trwał 25 godzin.

Powodem jest Księżyc, który stale, choć bardzo powoli, oddala się od nas. 1,4 mld lat temu był bliżej Ziemi, a rotacja naszej planety była większa.

- Kiedy Księżyc się oddala, Ziemia zachowuje się jak łyżwiarz, który kręcąc się zwalnia, gdy wyciągnie ręce, powiedział Steven Meyers z Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

Zespół badawczy, który zajmował się tymi obliczeniami korzystał z techniki zwanej astrochronologią, która łączy zapis geologiczny z teorią astronomiczną w celu rekonstrukcji historii Ziemi i Układy Słonecznego.

Dokładniej rzecz biorąc, korzystali z czegoś, co nazywamy cyklami Milankovoća. Badali zmiany klimatu ziemskiego wywołane zmianami parametrów orbity ziemskiej, nachylenie osi obrotu Ziemi i precesję, to jest zmiany kierunku osi obrotu Ziemi.

Cykle mają wpływ na natężenie promieniowania słonecznego docierającego na różne szerokości geograficzne Ziemi. Zmiany, jakie miały miejsce w przeszłości zostały utrwalone w skałach i skamielinach.

Cykle Milankovića to jedno z największych naukowych osiągnięć serbskiego matematyka, astronoma, geofizyka i klimatologa Milutina Milankovića.

Za pomocą astrochronologii naukowcy mogli zbadać ziemski klimat oraz to, jak się on miał do innych obiektów w Układzie Słonecznym setki milionów lat temu.

Szczegóły badania przedstawione zostały w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Autor: 
I.Z.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.