Fantastyczna wiadomość dla naszej planety!

W świecie nauki trwa wyścig w produkcji solidnej i stabilnej formy sztucznej fotosyntezy, która mogłaby zachodzić tak, jak w roślinach.

Panele słoneczne są dobre, ale ta forma gromadzenia i magazynowania energii słonecznej ma sporo wad. Ogniwa solarne nie są równie efektywne, jak żywe rośliny przetwarzające światło słoneczne w energię.

Panele solarne są zupełnie bezużyteczne, gdy brakuje słońca i niełatwo znaleźć sposób odpowiedniego przechowywania pochodzącej z nich energii cieplnej (bez jej częściowej utraty).

Zespół z Boston College, pod kierunkiem profesora Dunvael`a Vanga, jako pierwszy odkrył metodę sztucznej fotosyntezy odpowiadającej organicznej. Zdaniem naukowców, nowa metoda jest bardzo stabilna.

Sztuczna fotosynteza tak, jak ta naturalna, związana jest z absorbcją światła. Energia słoneczna przemieniana jest na energię cieplną, a z wody i dwutlenku węgla pozyskuje się paliwo do różnych urządzeń. Jakaś część energii gromadzona jest na później.

W pracach nad sztuczną fotosyntezą wykorzystuje się kreślony rodzaj katalizatora, a są to zwykle jednoatomowe struktury, które niestety często nie przetrzymują procesu. Zespół Wanga wykorzystał bardzo odporny, specjalny dwuatomowy katalizator zrobiony z irydu.

- Nasze badanie dotyczy technologii bezpośredniego składowania energii słonecznej. Związane jest z krytycznym wyzwaniem, jakim jest obecnie niestabilna energia solarna. Nowa metoda wytwarzania i magazynowania energii słonecznej opiera się na zamianie energii światła na energię wiązań chemicznych, ale jest znacznie bardziej efektywna i stosunkowo niedroga. O ile to zła wiadomość dla istniejących farm solarnych, o tyle fantastyczna dla naszej, pogrążonej w kryzysie energetycznym planety, powiedział Vang, a do wiadomości podał portal “Outer places”.

Bardzo dobrze, że sztuczna fotosynteza wykorzystuje dwutlenek węgla, bo może spowolni negatywny efekt cieplarniany.

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

outerplaces.com

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.