Zwierzęta komunikują się podobnie jak ludzie

Dotąd uważano, że wzajemna komunikacja właściwa jest wyłącznie ludziom. Okazało się jednak, że nie jest obca w świecie zwierząt.

Jak donosi Royal Society Publishing, ostatnie badanie naukowe wykazało, że zwierzęta komunikują się między sobą w taki sam sposób, jak robią to ludzie.

Praca, której podjęli się naukowcy z brytyjskich uniwersytetów York i Sheffield oraz z Instytutu Antropologicznego w Niemczech potwierdziła, że określone rodzaje zwierząt potrafią porozumiewać się ze sobą.

Badacze doszli do takiego wniosku obserwując słonie afrykańskie, które przekazują sobie komunikaty za pomocą ciągłych i donośnych dźwięków.

 

Krótkie przerwy

Zauważyli też, że szczury porozumiewając się wydają miękkie dźwięki, a u niektórych motyli podczas „konwersacji” można dostrzec naprzemienne migotanie.

Jeśli chodzi o ptaki śpiewające, badanie wykazało krótkie 50 milisekundowe przerwy podczas wzajemnego przekazywania komunikatów.

Taka przerwa jest nieco dłuższa u niektórych rodzajów wielorybów wysyłających sobie sygnały w odstępach dwusekundowych.

W przypadku ludzi, w trakcie rozmowy występują 200 milisekundowe przerwy.

"Identyfikacja przerw w czasie porozumiewania się może się przydać badaczom w przyszłości i dać wreszcie odpowiedź na od lat intrygujące pytanie o pochodzenie ludzkiej mowy", powiedział Kobin Kendrick, szef Wydziału Lingwistyki Uniwersytetu w Yorku.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.