To broń TERRORU, z którą ludzie sobie nie poradzą!

Ponad 100 liderów z dziedziny technologii, wśród których są szefowie firm SpaceX i Tesla, wezwało Organizację Narodów Zjednoczonych do podjęcia działań w sprawie przerwania prac nad "robotem-zabójcą", ostrzegając o niebezpieczeństwie ze strony sztucznej inteligencji.

Jak podaje BBC, w liście otwartym 116 liderów branż robotyki i sztucznej inteligencji z całego świata ostrzegło, że śmiertelna broń autonomiczna grozi „rewolucją w prowadzeniu działań zbrojnych”.

Elon Musk, dyrektor firmy produkującej samochody Tesla motors, już wcześniej ostrzegał przed niebezpieczeństwem płynącym ze strony sztucznej inteligencji, które opisał jako "największe zagrożenie egzystencjonalne" dla ludzkości.

Wśród sygnotariuszy pisma był również Mustafa Sulejman, jeden z założycieli firmy DeepMind, która rozwija program uczący sztuczną inteligencję jak grać w gry wideo w sposób zbliżony do ludzkiego.

Sygnatariusze listu zaapelowali do Narodów Zjednoczonych, by "powstrzymały wyścig w doposażaniu w śmiertelną bronią autonomiczną”.

- Jeśli do niego dojdzie, konflikt zbrojny osiągnie rozmiary większe, niż kiedykolwiek i rozszerzy się z prędkością, której ludzie nawet nie rozumieją. To może być broń terroru, broń, której dyktatorzy i terroryści użyją wobec niewinnych ludzi, broń hakowana tak, że będzie działać w sposób niepożądany, podkreślono w liście.

Broń przyszłości, zwana "robotami-zabójcami" działającymi w czasie wojny zupełnie niezależnie, to urządzenia zaprogramowane tak, by razić ludzi lub cele. Strach przed rozwojem sztucznej inteligencji i zagrożeniem płynącym ze strony automatów nasila się w ostatnich latach wraz z zwiększającym się zastosowaniem nowych technologii w działaniach zbrojnych.

Grupa ONZ, zajmująca się bronią autonomiczną chciała sią spotkać jeszcze dzisiaj, ale spotkanie przełożono, prawdopodobnie do listopada.

Podobny list z ostrzeżeniem o niebezpieczeństwie broni autonomicznej został opublikowany w 2015 roku i podpisali go między innymi : Elon Musk, brytyjski fizyk Stephen Hawking oraz współzałożyciel Apple`a Steve Wozniak

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

BBC

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.