GENIALNY wynalazek!

Naukowcy z Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Missouri zaprezentowali prototyp schodów na sprężynach, które w przyszłości powinny ułatwić starszym ludziom wchodzenie i schodzenie.

Metalowe sprężyny przy schodzeniu pochłaniają energię, po czym uwalniają ją podczas wchodzenia. W ten sposób starsi ludzie mogą oszczędza siły.

Schody mocowane są na metalowych sprężynach w stabilnej ramie z aluminium. Naukowcy współpracujący z Jun Seong Songiem mówią, że taka konstrukcja może być łatwo zainstalowana na istniejących już schodach.

 

Jak działa ten system?

Przy schodzeniu schody opuszczają się i zatrzymują w połowie pierwotnej wysokości. Teraz sprężyny są naciągnięte. Przy wchodzeniu, elektromagnetyczny zamek zwalnia stopień, gdy tylko znajdzie się na nim stopa. Sprężyny delikatnie pociągają schodek w górę i w ten sposób urządzenie pomaga człowiekowi zrobić następny krok.

Pomiary wykazały, że nowy system szczególnie oszczędza kolana. Schody mają czujniki, które reagują na to, czy człowiek wchodzi, czy schodzi.

- Windy zastępują schody nawet wtedy, gdy człowiek jeszcze może chodzić, dowodzą autorzy badania w pracy opublikowanej w czasopiśmie "Plos One". W takich warunkach sił ubywa jeszcze szybciej.

-Dlatego, ważne jest wsparcie sterowane silnikami dające ludziom możliwość korzystania ze schodów z mniejszym zużyciem energii, wyjaśniają naukowcy.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

welt.de

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.