Naukowcy opracowali najzimniejszy chip na świecie.

Zespół fizyków ustanowił nowy rekord w chłodzeniu niemal do zera absolutnego nano-elekterycznego chipu.

Fizycy z Uniwersytetu w Bazylei opracowali  nano-elektroniczny chip, który można schłodzić do rekordowych 2,8 milikelwinów, czytamy na stronie uczelni.

Za pomocą systemu chłodzenia z wykorzystaniem pola magnetycznego, fizykom pod kierunkiem profesora Dominika Zumbuhla udało im wyeliminować praktycznie wszystkie źródła temperatury.

Uczeni najpierw schłodzili polem magnetycznym wszystkie połączenia elektryczne do 150 mikrokelwinów, co równa się tysięcznej część stopnia do zera absolutnego, następnie zintegrowali specjalnie skonstruowany system z polami magnetycznymi, co pozwoliło schłodzi tak zwany termometr blokujący Coulomba (CBT), bo również i jego ciepło staje się problematyczne podczas zbliżania się do temperatury zera absolutnego.

 

Absolutny rekord świata

W ten sposób fizykom udało się schłodzić chip do 2,8 milikelwinów, co jest absolutnym światowym rekordem. Metoda ta otwiera naukowcom drzwi do ostatniego zadania- schłodzenia do jednego milikelwina.   

Osiągnięcie to jest nie tylko próbą bicia rekordu. Chip będący w stanie pracować w takich warunkach może nam pomóc w zrozumienia fizyki na krańcach jej ograniczeń. Ponadto, rezultaty pracy można będzie wykorzystać przy tworzeniu idealnych warunków do przeprowadzania eksperymentów w fizyce kwantowej oraz przy pracach nad komputerami kwantowymi.

Temperatura zera absolutnego (-273, 15 stopni w skali Celsjusza) jest teoretyczną granicą, do jakiej można schłodzić układ termodynamiczny. Wynika to z trzeciej zasady termodynamiki. 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.