Oddano do użytku największy laser na świecie

Specjaliści mówią, że laser XFEL pozwoli zobaczyć najdrobniejsze szczegóły i procesy zachodzące w nanoświecie.

Największy rentgenowski laser na świecie, uroczyście uruchomiony w Niemczech, pozwoli naukowcom głębiej przeniknąć do wnętrza tajemniczej materii, rozebrać na części i badać funkcjonowanie atomów, wirusów oraz procesy chemiczne.

Ośrodek badawczy, sfinansowany przez 11 krajów sumą 1,5 mld euro, oficjalnie zaprezentował laser XFEL w Hamburgu. Wśród zaproszonych gości był Andrei Fursenko, doradca prezydenta Władimira Putina.

W czasach napięć geopolitycznych udział rosyjskich naukowców jest szczególnie ważny. Z 27 % wkładem Moskwa jest drugim inwestorem programu. Finansowanie Berlina było na poziomie 58 %.

Urządzenie zostało umieszczone w tunelu o długości 3,4 km na głębokości 38 metrów, a jego możliwości są imponujące.

 

Wielorakie zastosowania

"To jest największe i najpotężniejsze źródło promieni X, jakie człowiek stworzył na świecie", powiedział za pośrednictwem Hina Olivier Napoly, jeden z budowniczych.

Europejski laser wolnych elektronów i promieni X (X-Ray Free Electron Laser XFEL) może osiągnąć częstotliwoś

27.000 błysków na sekundę, co jest imponujące w porównaniu z tylko 120, bo taką częstotliwość osiąga amerykański laser tego typu LCLS.

Kierownicy projektu podkreślają, że ta ultraszybka częstotliwość powinna pozwolić naukowcom na „robienie zdjęć wirusów, deszyfrację składu cząsteczkowego komórek, trójwymiarowy zapis nanoświata i badanie procesów podobnych do tych, które mają miejsce wewnątrz planety".

Laser "pozwoli zobaczyć najdrobniejsze szczegóły i procesy zachodzące w nanoświecie", mówi Robert Feidenhans prezes zarządu XFEL.

Zastosowań będzie wiele, od medycyny, biologii i chemii do materiałoznawstwa i badacze będą z pewnością konkurować o uzyskanie terminu pracy z laserem.

Dzięki laserowi możliwy będzie postęp w leczeniu chorób, bo będzie można mapować wirusy. Laser pozwoli też określać anomalie w oporze materiałów budowlanych.

Pomysł budowy największego rentgenowskiego lasera należy do niemieckiego centrum badawczego DESY (Deutsches-Elektronen-Synchrotron) w Hamburgu, który już opracował eksperymentalny mały laser wolnych elektronów.

Oprócz Niemiec i Rosji projekt finansowały : Dania, Francja, Węgry, Włochy, Polska, Słowacja, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria przekazując na ten cel 1-3% środków finansowych.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.