Wynalazki: Akumulatory litowo-jonowe, które nie mogą się zapalić

Zamiast elektrolitu wytwórcy wykorzystują słoną wodę i nie ma ryzyka zapalenia się, jak w przypadku komercyjnych modeli nie wykorzystujących wody. Praca opublikowana w czasopiśmie Joule informuje, że naukowcy wynaleźli akumulatory litowo-jonowe odporne na zapalenie się i wybuch.

W czasie eksperymentów, akumulatory dostarczały urządzeniom domowym wystarczająco dużo potrzebnej energii, ale nie zapalały się i to nawet wtedy, gdy kilkakrotnie zostały nakłute.

Zamiast elektrolitu wykorzystują one słoną wodę, więc nie ma ryzyka zapalenia się charakterystycznego dla komercyjnych modeli, nie wykorzystujących wody.

„Dawniej, jeśli chcieliście dysponować dużą energią, braliście 'bezwodny' litowo-jonowy akumulator, ale bezpieczeństwo w jego przypadku nie było stuprocentowe. Jeśli dbacie o bezpieczeństwo, używaliście hybrydowego niklowo- kadmowego akumulatora, ale dysponowaliście o wiele mniejszą energią", zauważył autor pracy - Kan Xui z amerykańskiego laboratorium naukowo-badawczego.

"Teraz pokazaliśmy wam, że można mieć i energię i bezpieczeństwo", powiedział agencji Hina.

Oczywiście nad nową technologią trzeba jeszcze popracować, zanim odda się akumulatory do masowej produkcji.

„Ale, co najważniejsze, będzie można zaoszczędzić sporo pieniędzy, bo bateria cztero- woltowa będzie nam służyć aż przez pięć lat”, dodał Kan Xui.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.