Kto mądrzejszy - kot czy pies?

W niekończącej się serii badań nad zwierzętami domowymi znów sensacja - wychodzi na to, że psy są mądrzejsze od kotów. Do takiego wniosku doszli neurobiolodzy z Uniwersytetu Vanderbilt w USA. Uczeni stwierdzili, że w korze mózgowej psów znajduje się więcej neuronów, porównując do kotów. Obszar ten jest odpowiedzialny za myślenie i planowanie, a liczba komórek przenoszących informacje wpływa na zdolność zwierzęcia do wyciągania wniosków na podstawie doświadczenia. Tak więc, w mózgu psów znajduje się 530 milionów neuronów, a u kotów ta liczba jest o ponad połowę mniejsza - 250 milionów. Dla porównania - człowiek ma 16 miliardów neuronów. Naukowcy badali nie tylko zwierzęta domowe, ale także niedźwiedzie, szopy pracze, mangusty, hieny, lwy i fretki. Godny wyróżnienia jest fakt, iż, pomimo niewielkiego mózgu szopów praczy, liczba neuronów u tych zwierząt jest taka sama, jak u psów. Wyniki pracy opublikowano w czasopiśmie "Frontiers in Neuroanatomy".

Jednakże, w przeszłości mogło być tak, że koty były mądrzejsze od psów. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Oksfordzie w 2010 r., mózg psa wciąż ewoluuje, podczas gdy u kotów prawie się nie zmienił od chwili, gdy pierwsze osobniki zostały oswojone osiem tysięcy lat temu.

Można jeszcze dodać, że na początku tego roku japońscy naukowcy z Uniwersytetu w Kioto odkryli, iż pamięć epizodyczna u kotów jest nie gorsza, niż u psów.

Autor: 
Tłum. Rafał Lenartowski
Źródło: 

GEO Россия

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.