Rekordowe ilości elektro- odpadów.

Wartość materiału z 2016 roku ocenia się na 55 mld euro. Wśród odpadów jest złoto, miedź i platyna.

W ubiegłym roku na całym świecie odnotowano rekordowe ilości odpadów elektronicznych – pozbyto się 45 mln ton telewizorów, telefonów komórkowych i innych urządzeń, a tym samym dużych ilości cennych materiałów, takich jak złoto lub brąz - czytamy w studium ONZ.

Coraz wyższe dochody i coraz niższe ceny na różne rzeczy, od paneli słonecznych po lodówki, przyczyniły się do 8% wzrostu ilości e-odpadów (definiowanych jako rzeczy z baterią lub wtyczką) w porównaniu z 2014 rokiem, kiedy to wielkość odpadów oszacowano na 41 ton.

Jak czytamy we wspólnym badaniu ONZ, Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego i Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Odpadów Stałych, podana ilość odpowiada 4.500 Wież Eiffela.

Cena surowca w odpadach z 2016 roku to jakieś 55 mld euro. Chodzi o złoto, srebro, platynę, miedź i pallad.

 

Taniej niż naprawa

W ubiegłym roku zebrano i poddano recyklingowi tylko 8,9 mln ton surowca wtórnego. Większość odpadów elektronicznych skończyła na śmietniku, mimo że recykling był jak najbardziej wskazany.

Zakłada się, że do 2021 roku ilość e-odpadów wzrośnie do 52,2 mln ton.

Największym producentem ubiegłorocznych e-odpadów były Chiny (7,2 mln ton). Na drugim miejscu znalazły się Stany Zjednoczone.

W raporcie czytamy, że ludziom bardziej opłaca się kupić nową rzecz, niż starą oddać do naprawy. 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.