Utylizacja komórek w sposób przyjazny dla środowiska

Nabyciu nowej komórki towarzyszy wielka radość. Jednak pozostaje pytanie: jak pozbyć się starej? Komórki, której już nie potrzebujemy albo zepsutej nie wolno wrzucać do kosza z domowymi odpadami, gdyż jest to zużyty sprzęt elektroniczny. W artykule wyjaśnimy, jak zutylizować taką komórkę w sposób przyjazny dla środowiska.

  • Komórki można przetworzyć u operatorów telefonii komórkowej
  • Można je zutylizować w punktach zbiorczych sprzętu elektronicznego
  • Można je sprzedać na portalach Second-Hand
  • Recykling komórek

Nawet jeśli komórka nie działa znajdują się w niej takie wartościowe surowce jak miedź, srebro czy złoto. Dlatego ma sens oddanie jej do recyklingu. Jest to działanie przyjazne dla środowiska i całkowicie bezpłatne.

Pierwszym punktem kontaktowym są operatorzy telefonii komórkowej. Wielu z nich współpracuje z Towarzystwem Ochrony Przyrody (NABU) czy z organizacją Deutsche Umwelthilfe (DUH) (przyp .tłum.: organizacja mająca na celu pomoc dla środowiska). Z tego względu nie można oddawać w sklepach niepotrzebnych komórek wraz z akcesoriami.

Istnieje również możliwość bezpłatnego przesłania pocztą do operatorów telefonii komórkowej. W tym celu należy pobrać odpowiednią naklejkę, wydrukować ją i nakleić na paczkę. W przypadku większej wysyłki ( od 15 komórek) operator usług pocztowych odbiera ją często bezpłatnie od nadawcy. Niepotrzebne lub uszkodzone komórki nie mogą być również oddawane do sklepów ze sprzętem elektronicznym czy zwracane producentom.
 

 

Utylizacja odpadów elektronicznych w punktach zbiorczych sprzętu elektronicznego

Kto chce wyrzucić swoją komórkę, może to zrobić w miejscu na to przeznaczonym, czyli w punkcie przyjmowania lub recyklingu odpadów na terenie swojego miasta czy gminy. W niektórych miastach postawiono już specjalne pojemniki na odpady elektroniczne, do których można wrzucać również komórki.

 

Sprzedaż na portalach Second-Hand

Jeśli komórka jest w dobrym stanie, można ją odsprzedać- w ten sposób posiadacz komórki uzyska trochę pieniędzy, nabywca ucieszy się z korzystnego zakupu i ochroni środowisko.

Istnieją liczne portale, specjalizujące się w skupie sprzętu elektronicznego, takie jak np. reBuy czy momox. Można również zamieścić swoje ogłoszenie o sprzedaży, np. na eBay. Kto nie chce sprzedawać przez internet, może znaleźć w miejscu zamieszkania sprzedawcę zajmującego się zbyciem sprzętu elektronicznego z „ drugiej ręki”.

Autor: 
Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.