Jeśli Państwa matka nie będzie już rozpoznawać bliskich, pomogą jej okulary z bazą danych

Demencja dokucza w silnym stopniu wielu starszym ludziom. Nie mogą sobie przypomnieć krewnych i miejsc. „Gabriel“ – tak nazywa się nowe rozwiązanie pochodzące z Carnegie Mellon University ( przyp.tłum.: uniwersytet w Pensylwanii), które mogłoby szeptem przekazywać do ucha chorych pomocne wskazówki.

  • Według szacunkowych danych w roku 2050 w Niemczech będą 3 miliony chorych na demencję
  • Większość chorych do tej pory będzie wymagało opieki
  • „Gabriel“ ,dzięki sztucznej inteligencji, ma za zadanie pomóc im w codzienności
  • Wielu chorym na demencję trudno rozpoznać bliskich czy przedmioty. Często cierpią też pamięć długo- i krótkotrwała. Z tego wynikają trudności w życiu społecznym oraz w kwestionowaniu codzienności. I tu wkraczają badacze z Carnegie Mellon University. Chcą wspomóc pamięć ludzi z neurodegeneratywnymi chorobami.

 

Cyfrowy anioł „Gabriel“ szepcze do ucha

Naukowcy opracowali obecnie cyfrowego asystenta, który szepcze do ucha użytkownika ważne informacje, Projekt nosi nazwę „Gabriel“. Archanioł Gabriel jest w wierze chrześcijańskiej wysłannikiem Boga.

Okulary z bazą danych rozpoznają krewnych

Scenariusz użytkowania przewiduje noszenie specjalnych okularów przez człowieka mającego poznawcze ograniczenia. Na okularach jest umieszczona kamera nagrywająca to, co widzi użytkownik. „Gabriel“ ma za zadanie za pomocą sztucznej inteligencji analizować to, co się dzieje, a potem szeptając do ucha użytkownika, przekazywać wiadomość, że np. ta naprzeciwko stojąca osoba, to jego własna córka.

 

Możliwy jest też inny rodzaj wsparcia w dniu codziennym

Gabriel mógłby okazać się pomocny również podczas wykonywania codziennych czynności. Gdy np. chory na demencję podczas gotowania zapomni o kolejnej czynności związanej z przygotowaniem posiłku, cyfrowy asystent mógłby udzielić uzupełniających wskazówek. Ale to zapowiedź przyszłości. Chwilowo Gabriel rozgrzewa się jako pomocnik podczas rozgrywek tenisa stołowego.

 

Coraz więcej ludzi z demencją

Badacze śledzą wiele metod, by wesprzeć ludzi z poznawczymi ograniczeniami. Według szacunkowych danych Niemieckiego Stowarzyszenia Chorych na Alzheimera każdego roku jest ponad 300.000 nowych chorych na demencję.Według danych Barmer GEK (przyp. tłum.:państwowe ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech) 90% chorych będzie wymagało opieki. W starszym wieku wiele ludzi cierpi na neurodegeneratywne schorzenia.

Alzheimer czy demencja ograniczają ich często w mocnym stopniu w codzienności. Zmiany demograficzne powodują ciągły wzrost części chorych w odniesieniu do łącznej liczby ludności. 

Autor: 
Dominik Meyer/Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.