Groźna asteroida najbliżej Ziemi od 40 lat

Phaethon o średnicy blisko 5 km, jest trzecią potencjalnie niebezpieczną asteroidą, jaka wkrótce przejdzie w pobliżu naszej planety.

Asteroida 3200 Phaethon wkrótce przeleci w pobliżu naszej planety na tyle blisko, że Centrum ds. małych planet Międzynarodowej Unii Astronomów zakwalifikowało ją do "potencjalnie niebezpiecznych".

Jak donosi portal 13wmaz.com., NASA spodziewa się, że Phaethon będzie najbliżej Ziemi 16 grudnia. Przeleci wtedy w odległości 10 mln kilometrów, to jest 27 razy dalej niż wynosi odległość między naszą planetą a Księżycem.

Phaethon ma średnicę około 5 km, co czynni go trzecią największą potencjalnie niebezpieczną asteroidą, jaka przejdzie w pobliżu naszej planety.

Dane NASA pokazują, że będzie to najbliższe przejście Phaethona  od 16 grudnia 1974 roku, kiedy to przeleciał w odległości 8 mln kilometrów. 

 

Jeszcze bliżej dopiero w 2093 roku

Wtedy ludzie nie byli świadomi istnienia asteroidy, bo Phaeton został odkryty dopiero w 1983 roku.

"To będzie najbliższy przelot asteroidy od czasu jej odkrycia. Będziemy mieć okazję do obserwacji i zdefiniowania jej nowych aktywności", wyjaśniła agencja.

Znawcy tematu uważają, że tak blisko Ziemi asteroida nie przejdzie aż do 2093 roku. Wtedy przeleci w odległości 3 mln kilometrów od naszej planety, donosi Blick.

W czasie najbliższego przejścia, Phaethon będzie widoczny przez mały teleskop na ciemnym niebie.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.