Co będzie pokazywał zegar wkopany na głębokość 150 m, który będzie tykał 10 000 lat?

Czy zapłacilibyście 42 mln dolarów za zegar tykający raz w roku, wkopany na głębokość 150 m w górach, w pobliżu granicy USA i Meksyku, który trzeba będzie nakręcać ręcznie? Prawdopodobnie nie, nawet gdybyście mieli takie pieniądze. Ale najbogatszy człowiek na świecie to zrobił.

Jeff Bezos, założyciel ’Amazona’, zamieścił w mediach społecznościowych pierwsze zdjęcie z budowy niezwykłego projektu, który sam finansuje, a który nazywa się "Zegar na 10 000 lat". Zegar został zaprojektowany tak, by precyzyjnie odmierzać czas przez 10 000 lat.

Będzie napędzany energią słoneczną, ale czasami będą go nakręcać odwiedzający, którzy przybędą w góry Sierra Diablo w czasie następnych 10 tysiącleci, pisze "Live Science".

Dla Bezosa zegar jest bezkompromisowym symbolem rozmyślań o przyszłości, ale w przypadku Danny Hillis`a- informatyka, który go wymyślił, mówi się o urzeczywistnieniu wizji.

- Chciałem skonstruować zegar tykający raz w roku. Wskazówka pokazująca wieki będzie poruszała się co 100 lat, a ptaszek-kukułka będzie się odzywał co 1 000 lat, powiedział.

Hillis jest założycielem "The Long Now Foundation"- organizacji non-profit związanej z budową „Zegara na 10 000 lat” i promującej rozmyślania o przyszłości cywilizacji. Prototyp wysokiego na 60 m zegara powstał 31 grudnia 1999 roku, ale dopiero w 2011 roku rozpoczęła się jego budowa.

Zegar będzie wkopany u podnóża góry znajdującej się na parceli należącej do Jeffa Bezosa.

Na zdjęciu przedstawionym przez miliardera widać, jak postępują prace. Robotnicy zaczęli już montować główny system odpowiadający za ruch zegara oraz ciężarek ważący 4,5 tony.

Zegar długo będzie mógł chodzić bez nakręcania i sam będzie się zasilał energią słoneczną, która pomoże mu zsynchronizować się z południkiem słonecznym nawet wtedy, gdy oś Ziemi będzie się zmieniała w ciągu kolejnych tysiącleci.

Zegar będzie miał 20 ogromnych kół zębatych ważących prawie 450 kg oraz ogromne tytanowe wahadło.

W pobliżu będzie wyświetlacz pokazujący przybyłym aktualny czas, datę oraz położenie gwiazd i planet.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy ów ambitny projekt będzie gotowy.

Autor: 
I.Z.K/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.