Panika w związku z „Niebieskim Wielorybem”. Gra rozprzestrzenia się po Kosowie

Policja w Kosowie wezwała do czujności. Tajemnicza gra online o nazwie „Niebieski Wieloryb” rzekomo popycha nastolatków do samobójstwa. 

Władze Kosowa wyrażają niepokój w związku z pochodzącą z Rosji tajemniczą grą online pod nazwą "Niebieski Wieloryb", która rzekomo popycha młodzież do samobójstwa.

W miniony czwartek policja zaapelowała do obywateli, by zachowali szczególną ostrożność dodając przy tym, że w kraju nie ma żadnych faktycznych ofiar tej rzekomo "prowadzącej do samobójstwa" gry.

-"'Niebieski Wieloryb” znany jako gra „prowadząca do samobójstwa” skłonił w Rosji do odebrania sobie życia około 130 nastolatków, czytamy w oświadczeniu policji, która wezwała rodziców do kontaktu z psychologiem lub policją, jeśli zauważą, że zachowanie ich dzieci zmienia się.

Alarm rozpoczął się w Rosji jeszcze w listopadzie 2015 roku, kiedy to odnotowano śmierć nastolatka związaną z tajemniczą grą online. Gra rzekomo prowokowała dzieci do podjęcia tzw. 50 wyzwań ciągu 50 dni, a następnie zmuszała ich do popełnienia samobójstwa, jako ostatecznego wyzwania.

Raporty na temat gry online, której faktyczne istnienie pozostaje niejasne, zaalarmowały w lutym rodziców w Bułgarii. Było to po wyjściu na jaw, że młodzi ludzie w tym kraju zaczęli grać.

W Rumunii, w kwietniu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizowało kampanię informacyjną w szkołach, aby ostrzec uczniów, nauczycieli i rodziców o przewidywanych zagrożeniach. Odnotowano wtedy kilka samobójstw nieletnich, jak przypuszczała policja i media, związanych z fatalną grą. Do tej pory nie udowodniono jednak związku gry z samobójstwami.

Nazwa rzekomej rosyjskiej gry pochodzi od niebieskich wielorybów, które wypływają na plażę i umierają bez wyraźnego celu.

W zeszłym tygodniu władze rosyjskie aresztowały 26-letniego moskiewskiego listonosza, oskarżonego o zapoczątkowanie tajemniczej gry.

 

Autor: 
Die Morina/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

BIRN

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.