"Sniper Ghost Warrior 3": złe oceny przyniosły straty całej branży gier. 600 mln zł w dwa dni

Premiera gry "Sniper: Ghost Warrior 3" może być niewypałem. Drugi największy budżet wśród polskich gier, a oceny krytyków są słabe. W ciągu dwóch dni wartość CI Games spadła o 41 proc. Rykoszetem dostała cała branża gier komputerowych na giełdzie. W dwa dni wypłynęło z niej 600 mln zł.

Koszt produkcji trzeciej odsłony "Sniper Ghost Warrior" wyniósł 40 mln zł. To więcej niż CD Projekt wydał na drugą część "Wiedźmina", a tylko "Wiedźmin 3" kosztował w polskiej branży gier więcej - 120 mln zł.

CI Games na seriach "Sniper” i "€œLords of the Fallen” chce budować swoją przyszłość. Dwa ostatnie lata spółka przypłaciła stratami i premiera "Sniper 3" miała dać zastrzyk finansowy. Jak ryzykowna to branża, pokazała reakcja giełdy na oceny krytyków.

W dwa dni akcje CI Games straciły ponad 40 proc., a wartość firmy zeszła z 401 do zaledwie 237 mln zł. To konsekwencje ocen, które mogą mieć decydujący wpływ na sprzedaż gry. Serwis metacritic.com daje średnią zaledwie 54/100 w ocenie nowej gry przez krytyków. Choć zwykli gracze są nieco bardziej przychylni, bo dają grze 7,1 na 10 pkt., to jednak nota od krytyków może zatopić projekt.

- Jesteśmy przekonani, że gra jest dobra, co potwierdzają pozytywne oceny użytkowników. Pierwszy odbiór graczy jest wyraźnie lepszy niż oceny recenzentów i naszych poprzednich gier - informuje Mariusz Tymiński, prezes CI Games. Notowania u recenzentów są tak złe, że firma wydała specjalne oświadczenie.

Przypomnijmy, że kilka lat temu spółka Nicolas Games wypuściła na rynek grę "Afterfall: Insanity", która dostała od krytyków 50/100 pkt. Sprzedało się zaledwie 300 tys. kopii, a to i tak po mocno promocyjnych cenach. Spółka ogłosiła niedługo potem bankructwo. To wcale nie musi być scenariusz dla CI Games, bo pozycja finansowa spółki jest dużo lepsza, ale wszystko wygląda na to, że wyniki będą gorsze od wygórowanych oczekiwań.

Dla porównania oceny "Wiedźmina: Dziki Gon" - sukcesu komercyjnego CD Projekt - to poziom rzędu 93/100 pkt. od krytyków i sprzedaż aż 15 mln kopii.

 

Branża gier dostaje rykoszetem

Cała sytuacja wpłynęła na notowania wszystkich giełdowych spółek z branży gier komputerowych. Względnie niewiele stracił CD Projekt, bo w ciągu dwóch dni akcje spadły o 4,4 proc. (z czego 2,3 proc. w środę), ale aż 24 proc. w dół poszły akcje Macro Games, a o 18 proc. Forever Entertainment.

Wartość rynkowa CD Projekt spadła od poniedziałku o 282 mln zł, a CI Games o 164 mln zł. Wycena całej branży obniżyła się o 593 mln zł, czyli o 6,8 proc.

Wysokie notowania spółki zawdzięczały nadziejom na niekończące się pasmo sukcesów. Przypadek z nową odsłoną "Snipera" pokazuje, że gry komputerowe to nie jest lekki kawałek chleba. To muszą uwzględnić gracze giełdowi przy wycenie spółek z branży.

Autor: 
--------------------
Źródło: 

Raporty finansowe spółek

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.