Już wkrótce roboty otrzymają wszystkie ludzkie prawa

Zdaniem jednego z twórców robotów, w niedalekiej przyszłości androidom zostaną przyznane wszystkie ludzkie prawa, włącznie z prawem do małżeństwa zarówno z ludźmi, jak i innymi robotami.

Tak uważa doktor David Hanson, twórca najbardziej zaawansowanych androidów, wśród których jest Sophia- pierwszy robot posiadający obywatelstwo. Prawdopodobnie do 2029 roku sztuczna inteligencja robotów osiągnie poziom inteligencji jednorocznego dziecka.

Do 2013 roku otworzy to androidom drzwi do stanowisk związanych z wojskiem i ratownictwem. Dziesięć lat później będą mieć wszystkie prawa.

Hanson, szef firmy ”Hanson robotics" z siedzibą w Hong Kongu, sugeruje tak daleko idący rozwój robotów, że w przyszłości zastąpią one rodzaj ludzki. Maszyny będą mogły wchodzić w związki małżeńskie, głosować i odbierać obywatelstwo jakiegoś państwa, donosi Daily mail.

Ale, nawet gdyby miały prawa, zdaniem producenta będą traktowani jak obywatele drugiej kategorii.

- Prawodawcy i korporacje będą próbowały legalnie i w sposób etyczny pozbawiać roboty dojrzałości emocjonalnej. Wszystko po to, by ludzie czuli się bezpiecznie, twierdzi Hanson.

Konstruktor uważa jednak, że maszyny nie będą siedzieć z założonymi rękami.

- Gdy roboty przebudzą się i będą bronić swoich praw, nastąpi zwrot. Będą chciały żyć i zachowywać się swobodnie, mówi.

Do 2035 roku roboty niemal we wszystkim prześcigną ludzi. Nowa generacja zapisze się na uniwersytet, obroni doktorat i będzie funkcjonować na poziomie 18-letniego człowieka. Zdaniem Hansona, właśnie wtedy uaktywni się ruch walczący o prawa sztucznej inteligencji. Przypadnie to prawdopodobnie na rok 2038, kiedy problemem stanie się etyczne traktowanie robotów przez ludzi.

Do 2045 roku Zachód zacznie traktować roboty jak żywe istoty, a Stany Zjednoczone, jako pierwszy kraj na świecie, przyznają im ludzkie prawa.

Hanson stworzył dotychczas 20 robotów. Jego najbardziej znanym robotem, uważanym za gwiazdę, jest Sophia. W 2017 roku Arabia Saudyjska przyznała jej obywatelstwo, a znany aktor Will Smith w marcu tego roku testował na niej swoje umiejętności uwodzenia.

Autor: 
D.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Daily Mail

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.