Roboty już wkrótce będą czuły dotyk i będą mogły same się naprawiać

W przyszłości robot-babysitter będzie mógł powiedzieć na przykład, czy wasze dziecko ma gorączkę. Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder ogłosili bowiem, że wyprodukowali pierwszą, samonaprawiającą się i poddającą recyklingowi elektroniczną skórę (tzw. e-skórę).

Dzięki nowej technologii, elektroniczny naskórek zyskuje właściwości i funkcje ludzkiej skóry takie, jak na przykład możliwość pomiaru pulsu, temperatury i odczuwania wibracji.

E-skóra została wyprodukowana w 2011 roku, ale jej nowa wersja może się na tyle przyjąć, że wyraźnie zmniejszy się ilość odpadów i koszty jej produkcji, pisze “Kvarc”.

Elektroniczny naskórek będzie miał wiele zastosowań, od protetyki po biomedycynę, co zostało szczegółowo opisane w badaniu opublikowanym w piśmie Science Advances. Wyobraźcie sobie sztuczną rękę albo nogę pokrytą elektroniczną skórą umożliwiającą właścicielowi kończyny reakcję na temperaturę i nacisk !

E-skóra wykonana jest z polimeru i srebrnych nanocząsteczek, które pomagają jej wyrównać się na zakrzywionych płaszczyznach, takich jak na przykład palce.

A najważniejsze albo najbardziej niepokojące, zależy jak na to patrzeć, jest to, że przygotowanie e-skóry leży w gestii robotyki.

„E-skóra mogłaby w przyszłości doprowadzić do bezpiecznej interakcji między ludźmi a robotami. Kluczowe jest odczuwanie dotyku, ponieważ ludzie chcą być pewni, że robot ich nie oszuka. Gdy dziecko choruje, robot może palcem dotknąć jego skóry i określić temperaturę, mówi Jianliang Xiao - inżynier z Uniwersytetu w Kolorado i kierownik badań.

W przyszłości roboty opiekujące się najmłodszymi i seniorami będą miały elektroniczną skórę imitującą ludzką, co zabezpieczy podopiecznych przed urazami spowodowanymi przez zbyt duży nacisk.

Ta sama zasada odnosi się do protezy : gdy sztuczna kończyna pokryta będzie e-skórą, będzie odczuwała na swojej powierzchni ciepło i zimno albo potrzebę większego lub mniejszego ucisku.

Jeśli elektroniczny naskórek ulegnie nieznacznemu uszkodzeniu, będzie mógł się sam naprawić. W przypadku dużego uszkodzenia, będzie go można zanurzyć w roztworze, który oddzieli srebrne nanocząsteczki, a następnie po przetworzeniu, ponownie wykorzystać.

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Quartz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.