Naukowcy umożliwili wirtualne zwiedzanie Wielkiej Piramidy w Gizie.

Wykorzystując technologię 3D, Scan Pyramids Project umożliwia chętnym, zaopatrzonym w wirtualne okulary, zwiedzenie słynnej piramidy Cheopsa.

Grupa naukowców, którzy w ubiegłym tygodniu opublikowali informację o odkryciu wielkiej komory w egipskiej piramidzie Cheopsa, wymyśliła wirtualną wycieczkę umożliwiającą zwiedzającym „teleportację” i oglądanie wnętrza budowli.

Korzystając z technologii 3D, Scan Pyramids Project umożliwia zwiedzającym nałożenie wirtualnych okularów i udanie się na wycieczkę do wnętrza Wielkiej Galerii i tzw. Komory Królowej oraz przechadzkę  po pomieszczeniach niedostępnych dla gości w czasie standardowego zwiedzania.

"Dzięki tej technologii możemy teleportować się do Egiptu, do samej piramidy i to w grupie z przewodnikiem", mówi Mehdi Tayoubi, jeden z prowadzących Projekt Scan Pyramids, który 2 listopada upublicznił odkrycie wielkiej, tajemniczej komory we wnętrzu piramidy Cheopsa.

Japońscy i francuscy specjaliści, po dwuletnich badaniach słynnego kompleksu piramid w Gizie, poinformowali o odkryciu komory, której przeznaczenia ciągle nie znają. Korzystali z technologii znanej, jako tomografia mionowa, dzięki której widoczne są zmiany gęstości wewnątrz wielkich kamiennych struktur.

Sama komora nie jest widoczna podczas wirtualnej wycieczki ; pokazana jest, jako wykropkowany obłok.

 

Zwiedzanie

"Nowum wirtualnej rzeczywistości polega na tym, że nie jesteście sami, jest was kilkoro, jesteście w grupie, możecie chodzić razem. Możecie dotrzeć do miejsc, do których zwykle nie można wejść w prawdziwej piramidzie”, mówi Mehdi.

Pomyślane jako zabawa, "wspólne wejście” do piramidy było możliwe dzięki nowej technologii, z której naukowcy korzystali przy badaniu wnętrza piramidy oraz jej struktury zewnętrznej.  

Piramida Cheopsa albo Wielka Piramida, która w czasach antycznych uważana była za siódmy cud świata, zbudowana została za panowania faraona Cheopsa, około 2560 lat przed Chrystusem.

Wysoka na 146 m jest największą egipską piramidą w Gizie, niegdysiejszych przedmieściach głównego egipskiego miasta. Do momentu postawienia wieży Eiffla w Paryżu (w 1889 roku), była w ogóle największą budowlą postawioną przez człowieka.

 

Promieniowanie spoza Układu Słonecznego

Chociaż można wchodzić do różnych pomieszczeń piramidy, duża część jej wewnętrznej struktury długo pozostawała niezbadana. Dopiero ekipa badawcza z francuskiego Heritage Innovation Preservation Institute dostała się do niej dzięki metodzie opartej na mionach (użytych do skanowania).

Na powierzchnię Ziemi nieustannie dociera strumień mionów stanowiących tzw. wtórne promieniowanie kosmiczne. Emitują je eksplodujące gwiazdy, lśniące mgławice, sąsiednie galaktyki, zderzenia z atmosferą ziemską. Miony docierają do powierzchni Ziemi i przechodzą przez jej strukturę, również przez strukturę Wielkiej Piramidy.

"Tomografia mionowa, która jest przyszłością m.in. archeologii, została wykorzystana przy badaniu piramidy, ale mamy nadzieję, że przyda się również na innych polach nauki", mówi Tayoubi.

Patrząc przez wirtualne okulary, zwiedzający mogą zobaczyć wielkie kamienne bryły piramidy, przespacerować się wirtualnymi korytarzami, wejść do komór i różnych ukrytych pomieszczeń. Wszystko wygląda jak żywe. 

Wycieczka uwzględnia gwarny Kair, który staje się nieco mniej słyszalny, gdy zwiedzający zbliża się do piramidy.  

Wiadomo, że w piramidzie są trzy wielkie komory poniżej korytarza i przejścia, z których najbardziej znana jest długa na 47 m i wysoka na 8 m Wielka Galeria. 

W piramidzie Cheopsa są przestrzenie, które zdaniem naukowców zostały stworzone po to, by uniemożliwi

zawalenie się budowli, zmniejszają one bowiem nacisk ciężkich kamiennych bloków. Nad komorą faraona na przykład jest pięć takich pomieszczeń. 

Jeden z kierowników ekipy naukowej, Hany Helal z Uniwersytetu w Kairze wierzy, że nowo odkryta komora jest dlatego taka wielka, żeby mogła zmieścić tę najmniejszą, ale wnioski pozostawia specjalistom.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.