Oto, co nam hakerzy najczęściej kradną i ile za to płacą kupujący

Za imiona użytkowników i loginy do licznych serwisów typu Facebook, Twitter, Netflix, dane kart bankowych, prawa jazdy, paszportów oraz towarów poszukiwanych w sieci, hakerzy i przestępcy internetowi płacą ogromne pieniądze.

Na podstawie danych z dark web, z minionych dwóch lat, specjaliści ds. bezpieczeństwa z firmy "Experian" podali do wiadomości najbardziej poszukiwane dane i ich ceny.

Za skradzione dane płaci się najczęściej od 1 do 2.000 dolarów. Za dolara sprzedawane są dane o numerze identyfikacyjnym, imiona użytkowników i hasła do serwisów niezwiązanych z finansami.

Dane na temat użytkownika i hasła do serwisów typu PayPal można kupić za 20 - 200 dolarów. Za informacje o kartach kredytowych i debetowych trzeba zapłacić od 5 do 110 dolarów. Cena takich kart z funkcją zabezpieczającą, czyli z numerem CCV, kosztuje 5 dolarów, a za 15 dolarów i więcej sprzedają się dane o banku, który wydał takie karty.

Dane dotyczące serwisów oferujących usługi płatnicze sprzedają się za 1- 10 dolarów. 20 dolarów kosztują informacje na temat prawa jazdy, za 30 dolarów można kupić pakiet informacji o użytkownikach (numer identyfikacyjny, adres itp.).

Trochę więcej trzeba zapłacić za informacje o dyplomie (od 100 do 400 dolarów), dane medyczne (do 1.000 dolarów, w zależności od rodzaju danych). Najbardziej cenny okazuje się być amerykański paszport, za który na dark web płaci się w granicach 1.000 - 2.000 dolarów.

Kradzieże danych w ostatnich czterech latach skutkowały bardzo dużą ilością oszustw, dlatego tak ważna jest częsta zmiana haseł przy użyciu złożonych kombinacji liter i cyfr.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Avaz.ba

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.