20 000 pracowników Facebooka miało dostęp do niezaszyfrowanych haseł

Amerykański gigant przechowywał w wewnętrznej sieci miliony niezaszyfrowanych haseł.

21 marca Facebook przyznał, że hasła milionów użytkowników były przechowywane na wewnętrznych serwerach w niezaszyfrowanej formie. Jednak stwierdził, że bezpieczeństwo nie zostało w żaden sposób naruszone.

„Rozwiązaliśmy problem, a ze względów bezpieczeństwa, poinformujemy wszystkich użytkowników, których hasła były przechowywane w takiej formie”, podkreśla Facebook w komunikacie, precyzując, że zasadniczo powinny być one szyfrowane przez systemy.

Firma internetowa ma zamiar poinformować „setki milionów użytkowników Facebooka Lite”, uproszczonej wersji strony przeznaczonej dla regionów świata z połączeniem internetowym niższej jakości, „dziesiątki milionów innych użytkowników Facebooka i dziesiątki tysięcy użytkowników Instagrama”, sprecyzowała grupa amerykańska.​

„Te hasła nigdy nie były widoczne dla nikogo spoza Facebooka”

"Powiedzmy sobie jasno, te hasła nigdy nie były widoczne dla nikogo spoza Facebooka i nie znaleźliśmy do tej pory niczego, co wskazywałoby, że ktoś z wewnątrz dokonał nadużycia lub dostał się do nich w sposób nieuzasadniony", upierała się sieć społecznościowa, krytykowana już wcześniej za zarządzanie danymi osobowymi swoich użytkowników, zwłaszcza od wybuchu skandalu Cambridge Analytica w 2018.

Według strony KrebsOnSecurity specjalizującej się w bezpieczeństwie cybernetycznym, około 20 000 pracowników Facebooka (czasami przez lata) miało też dostęp do kilkuset milionów haseł przechowywanych w czytelnym formacie.

Kilka miesięcy temu Facebook przyznał, że z powodu usterki piraci mogli mieć dostęp do kont dziesiątek milionów użytkowników.

Autor: 
L’Obs avec AFP/ Angelika Liszka
Źródło: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.