Facebook wie dokładnie, gdzie mieszkają setki milionów użytkowników.

Facebook jest w stanie określić lokalizację domów setek milionów użytkowników z odległością równą 5 metrów.

Serwis wykorzystuje technologię rozpoznania zdjęcia, rządowy spis ludności oraz dane zgromadzone przez satelity kosmiczne, aby dokładnie określić każdą stworzoną przez człowieka budowlę w 23 różnych krajach.

Firma stara się w ten sposób dowiedzieć jak rozproszona jest ludność na całym świecie.

Celem Facebooka jest zdobycie jak największej ilości użytkowników podłączonych do Internetu, a określenie gdzie większość z nich mieszka jest dużym osiągnięciem.

Tobias Tiecke, specjalista ds. systemów komunikacji Facebooka, napisał na swoim blogu, że ludzie których udało się zlokalizować stanowią 1/3 populacji.

Wśród tych krajów znajdują się: Kenia, Malawi, Sri Lanka, Haiti i Południowa Afryka.

„Na podstawie tej wstępnej analizy określiliśmy, że prawie 50% populacji mieszka w dużych miastach”, napisał.

„Jednakże, 99% tej ludności mieszka 63 km od najbliższego miasta. Zatem gdybyśmy byli w stanie opracować technologie komunikacyjne, które stworzyłyby połączenie tych 63 km o wystarczająco wysokim wskaźniku danych, to moglibyśmy połączyć 99% populacji w tych 23 krajach.”

Serwis stara się znaleźć najlepsze sposoby, aby przyciągnąć internautów z różnych miejsc.

„Sieci o krótkim zasięgu, takie jak hotspoty WiFi są odpowiednie dla ludzi, którzy mieszkają niedaleko od siebie, podczas gdy technologie komórkowe są lepsze dla regionów, w których ludzie są bardziej rozproszeni”, tłumaczą Tiecke i Andreas Gros.

„Ponadto świadomość tego, w jakich odległościach od siebie zlokalizowana jest społeczność jest kluczowa w procesie planowania sieci łączy dosyłowych. Wsie położone nad rzeką lub przy trasie mogłyby być połączone serią bezpośrednich naziemnych połączeń, a rozproszone osadnictwa prawdopodobnie wymagają transmisji antenowych.”

Jak podaje CNBC, specjalista Facebooka ds. innowacji i pozyskiwania źródeł, Janna Lewis, jest szczególnie entuzjastyczna w kwestii połączeń satelitarnych.

„Satelity są dla nas ekscytujące. Nasze dane pokazują, że najlepszą metodą na połączenie ludzi jest internet w niebie”, mówi Lewis. „Chcemy połączyć ludzi ze stratosfery i z przestrzeni kosmicznej.”

Autor: 
Aatif Sulleyman/Tłum, Agata Szymańska.
Źródło: 

Time

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.