Ren Zhengfei: Technologia Huaweia wyprzedza amerykańską; jak moglibyśmy coś ukraść?

Założyciel Huaweia, Ren Zhengfei, nie ulega naciskom ze strony USA.

W wojnie handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Chinami Huawei stał się niejako „kozłem ofiarnym”. Prezydent Donald Trump otwarcie oznajmił, że uważa firmę Huawei za „coś bardzo niebezpiecznego”, jednak jednocześnie może ona zostać uwzględniona w jakiejś części w ewentualnej umowie pomiędzy amerykańsko-chińskiej. Ren Zhengfei, założyciel Huaweia, w wywiadzie z Bloombergiem jasno określił: „Ta sprawa to jeden wielki żart. Jeżeli Trump do mnie zadzwoni, nie odbiorę telefonu.”

Ren Zhengfei, siedemdziesięcioczteroletni senior, pokazał swoje mniej powściągliwe oblicze, biorąc udział w rozmowie na temat zakazania Huaweia na terenie USA. Podczas wywiadu zaznaczył, że nie jest figurą polityczną ani nie jest ma związku z relacjami pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi.

Wyśmiał również USA jako kraj, który nigdy nie zakupił od niego produktów:

„Jeśli nawet będą chcieli od nas kupować w przyszłości, mogę im niczego nie sprzedać. Nie ma potrzeby żadnych negocjacji. Będę ignorować Trumpa, wtedy nie będzie w stanie znaleźć nikogo do pertraktacji.”

Ren Zhengfei: Technologia Huaweia wyprzedza amerykańską, co moglibyśmy ukraść?

Mimo tych oświadczeń, Ren Zhengfei przyznał, że działania administracji Trumpa zmniejszą konkurencyjność rynkową Huaweia. Oznajmił jednakże, że zanim rząd amerykański wprowadził umieścił firmę na czarnej liście, wprowadzając zakaz, Huawei zachował wystarczającą ilość chipów oraz innych komponentów, które umożliwią mu dalszą pracę przez przynajmniej trzy miesiące. Firma także rozgląda się za alternatywnymi sposobami na zachowanie pozycji lidera na rynku smartphonów oraz 5G.

W sprawie zarzutów związanych z kradzieżą technologii, Ren Zhengfei ironicznie zwrócił uwagę na technologiczną różnicę pomiędzy USA a jego firmą. Jeżeli technologia Huaweia wyprzedza amerykańskie rozwiązania, dlaczego mieliby cokolwiek kraść?

Powiedział także, że działania Stanów Zjednoczonych są wynikiem tego, że „[my-Huawei] jesteśmy obecnie przed USA. Gdybyśmy byli zacofani, Trump nie atakowałby aż tak niestrudzenie.”

 

Jeżeli Chiny wezmą odwet na Apple, będę pierwszym, który zaprotestuje!

W wywiadzie poruszona również została kwestia globalnego lęku, jakoby w ramach odpowiedzi Chińska Republika Ludowa miała zablokować działalność Apple'a na swoim terytorium. Ren Zhengfei zadeklarował, że nie poprze takiej decyzji ze strony rządu.

„Przede wszystkim, do tego nie dojdzie. Po drugie, jeżeli nawet by do tego doszło, będę pierwszym, który zaprotestuje. Postrzegam Apple jako mentora, lidera. Jako uczeń, jak mógłbym stanąć naprzeciwko swojego nauczyciela? To się nigdy nie stanie.

Ren Zhengfei pochwalił również Apple za osiągniecie pozycji lidera na całym świecie. Podkreślił, że mobilny internet nie istniałby bez Apple'a; gdyby Apple nie pokazało nam świata, nikt nie mógłby ujrzeć piękna tego świata.

Bloomberg TV opublikowało nagranie wywiadu 27 maja.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.