Smartfony prowadzą do zmian w budowie czaszki

Częste korzystanie ze smartfonów wpływa w znaczący sposób na strukturę czaszki u nastolatków. Eksperci twierdzą, że u młodych osób między szyją, a karkiem często pojawiają się nietypowe wyrostki kostne.

Po przeanalizowaniu 1200 zdjęć rentgenowskich dorosłych Australijczyków, naukowcy doszli do wniosku, że u 41 procent z nich, w wieku 18-30 lat, można zauważyć tego typu zmiany. W innych grupach wiekowych również je zaobserwowano, ale pojawiały się o 8 procent rzadziej. W niektórych przypadkach były to ledwo widoczne jednocentymetrowe narośle, w innych z kolei ich długość sięgała 3 centymetrów.

Jeden z autorów badania, David Shahar z Uniwersytetu Sunshine Coast w Queensland w Australii twierdzi, iż w drugiej dekadzie XXI wieku coraz częściej w swojej praktyce spotyka się z podobnymi przypadkami. Zauważył, że tego rodzaju "dodatkowe" kości, zwane entezofitami, pojawiają się, gdy ciało przez długi czas jest w napięciu i w nietypowej pozycji.

Eksperci uważają, iż przyczyną pojawiania się takich anomalii kostnych może być nadmierne korzystanie ze smartfonów. Często ludzie w czasie rozmowy telefonicznej nieświadomie pochylają głowę i wyciągają do przodu, utrzymywanie właśnie takiej pozycji może być powodem pojawiania się entezofitów.

Zdaniem specjalistów fakt występowania wyrostków kostnych nie stanowi jakiegoś niebezpieczeństwa, może natomiast prowadzić do innych problemów związanych z postawą ciała.

Naukowcy uważają, że w sposób pośredni może to świadczyć o szkodliwości smartfonów.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym Scientific Reports.

Autor: 
Tłumaczenie: Noemi Grześkowiak
Źródło: 

mk.ru

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.