Student z Brna przedstawił sposób na to, jak podwoić wytrzymałość telefonów komórkowych

Smartfony są z roku na rok coraz lepsze i oferują coraz bardziej interesujące funkcje. Najpilniejszym problemem wszystkich oferowanych modeli jest niewystarczająco wysoka wytrzymałość baterii. Bez ładowarki w najlepszym wypadku obejdziecie się dwa dni. Student z Brna wpadł jednak na to, jak dwukrotnie zwiększyć wytrzymałość baterii. Jego sposób można wykorzystać również w przypadku innych mobilnych urządzeń.

Twórcą tego odkrywczego pomysłu jest student Wyższej Szkoły Technicznej w Brnie, Jiří Matyáš. Zgłosił on swoją dyplomową pracę o bateriach do konkursu IT SPY, który zwyciężył.

Chłopak zaprezentował w swoim projekcie możliwości obniżenia zużycia energii w urządzeniach komputerowych poprzez obniżenie dokładności wyliczeń. Według Matyáša bowiem obecnie komputery są tak dokładne, że w niektórych przypadkach jest to wręcz zbyteczne. Gdyby istniał jakiś margines błędu, uprościły by się obwody i zużycie energii spadłoby aż o 80 procent. Na działanie urządzenia nie miałoby to, zgodnie z projektem, żadnego wpływu.

,,Nasze wnioski zaprezentowaliśmy na przykład w Kalifornii, temat pracy będę kontynuował na studiach doktorskich. Sensowne byłoby opatentowanie badań. Produkcją wymyślonych przeze mnie obwodów mogłyby zająć się przedsiębiorstwa technologiczne” – Matyáš zapowiada nowinki.

 

Zakłady i kursy online

Drugie miejsce zajął Jakub Mačina z FIT Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie, dzięki projektowi poprawy wyników studentów kursów online. Palącym problemem takich kursów jest to, że mnóstwo ludzi ich nie kończy. Według Mačiny, powodzenie tych kursów poprawiłoby połączenie studentów szukających odpowiedzi na swoje pytania i tych, którzy, je znają. ,,Naszemu programowi udało się połączyć więcej studentów, dostarczyć im dokładniejsze pytania i najlepiej pasujące odpowiedzi ”- wspomniał. System jego zdaniem byłby również pożyteczny na przykład przy komunikacji firm z klientami.

Trzecie miejsce zajął Ondřej Hubáček z Wydziału Elektrotechnicznego Uniwersytetu Technicznego w Pradze. Stworzył algorytm, który w zakładach online byłby skuteczniejszy od bukmachera. ,,Moim głównym celem jest stworzenie programu, który przewidywałby nie tylko wyniki rozgrywek sportowych, ale również wartość zawodników” – podsumował Hubáček.

Organizatorzy ocenili poziom prac i ich przydatność w praktyce. ,,Warto zauważyć, że wszystkie te prace były odzwierciedleniem najnowszych światowych trendów computer science” – stwierdził Jaroslav Zendulka z Uniwersytetu Technicznego w Brnie, który był sponsorem tegorocznego siódmego już konkursu IT SPY.

Autor: 
Diana Owsianik
Źródło: 

novinky.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.