Teoria Snowdena. Najnowszy iPhone posiada niebezpieczną funkcję

Na celu Edwarda Snowdena znalazła się niedawno firma Apple. Zdaniem informatyka, jedna z nowych opcji iPhona X jest szczególnie niebezpieczna.

Z Rosji, gdzie znalazł azyl, Snowden bezpośrednio włączył się w prace kongresu JBFO, zorganizowanego przez "Fiducia & Gad" zajmującą się propagowaniem usług IT.

Przy tej okazji, ponownie wskazał na niebezpieczeństwo wynikające ze wzrostu kontroli firm zajmujących się produkcją elektroniki użytkowej, a zwłaszcza ze zwiększającej się liczby jej użytkowników. Ostrzegł, że wielkie firmy tego rodzaju skupują coraz więcej wrażliwych danych na temat użytkowników swoich produktów, a ci nie mogą się odpowiednio bronić.

Jako typowy przykład takiej firmy podał Apple i jej nowy iPhone X z systemem rozpoznającym twarze. Wyraził obawę, że koncerny podobne do Apple mogą przekazywać wrażliwe dane osobom trzecim.

Przypuszczenie poparł zresztą przykładem ubiegłorocznej kradzieży danych osób korzystających z usług firmy Uber. Hakerzy weszli wtedy w posiadanie danych ponad 50 milionów użytkowników, co firma próbowała zataić.

Winy nie należy szukać li tylko wśród ’wielkich graczy’, uważa Snowden, bo przeciętni użytkownicy różnych urządzeń elektronicznych postępują niezwykle lekkomyślnie ze swoimi najbardziej wrażliwymi danymi osobistymi.

Informatyk twierdzi, że firmy rozwijające w przyszłości aplikacje oparte o wygląd twarzy właściciela telefonu komórkowego, mogą chcieć analizować reakcje użytkowników na reklamy, co będzie ewidentnym nadużyciem. Firmy częściowo bez zgody użytkowników skupują dane o nich, a informacja o takiej możliwości jest zwykle pisana drobnym drukiem. Najgorsze jednak jest to, żadna firma nie ponosi konsekwencji w przypadku kradzieży takich danych.

Snowden uważa, że należałoby prawnie zobowiązać producentów elektroniki użytkowej do zagwarantowania bezpieczeństwa danych i zabronić im skupowania danych, które nie są niezbędne w procesie świadczenia ich usług.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

M.A./chip/de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.