To twoje własne serce może być nowym hasłem do twojego telefonu

 • System potrzebuje około ośmiu sekund, by przeskanować serce po raz pierwszy

• Potem monitor stale je rozpoznaje

• Zapisywany jest kształt serca, jego wielkość i szybkość z jaką bije

• Metoda może być stosowana na przykład w smartfonach i urządzeniach skanujących na lotniskach

 

Według najnowszych badań, twoje serce może wkrótce zastąpić hasła i odciski palców będące sposobami identyfikacji twojej osoby. Zdaniem naukowców, najnowszy system potrzebuje około ośmiu sekund, aby przeskanować serce po raz pierwszy; potem już zawsze je rozpozna. Zapisywana jest wielkość i kształt serca oraz szybkość z jaką bije. Metoda może być wykorzystywana w smartfonach i skanerach na lotniskach.

 

JAK TO DZIAŁA?

By zmierzyć twoje serce, a następnie stale je kontrolować celem upewnienia się, że nikt poza tobą nie zbliża się do twojego komputera, system wykorzystuje radar dopplerowski o niskim natężeniu (radar, w którym wykorzystywane jest zjawisko przesunięcia dopplerowskiego wywołanego ruchem obiektów, od których następuje odbicie, od tłum., za Wikipedią).

Radar dostarcza szybkich danych o odległych obiektach odbijając od nich sygnały o częstotliwościach mikrofalowych.

Sygnał powrotny pokazuje, jak zmienia się ruch obiektu i w konsekwencji, może dostarczyć wyraźny obraz kształtu czyjegoś serca oraz szybkość tętna.

Metoda ma wiele zalet w porównaniu z obecnymi biometrycznymi narzędziami skanującymi odciski palców i siatkówki oczu.

Po pierwsze, jest pasywna i bezkontaktowa, dzięki czemu użytkownicy nie martwią się uwierzytelnianiem podczas logowania do systemu. A po drugie, system stale obserwuje użytkownika.

Oznacza to, że komputer nie będzie działać, jeśli znajduje się przed nim inna, niż upoważniona do tego osoba. Ludzie nie muszą już pamiętać o wylogowaniu się, gdy nie korzystają z komputera i nie przebywają w jego pobliżu .

System komputerowego bezpieczeństwa, wykorzystujący wielkość twojego serca jako identyfikator, opracowali naukowcy z Buffalo University.

'Chcielibyśmy stosować ten system w każdym komputerze, bo każdy potrzebuje prywatności... Logowanie i wylogowywanie się jest męczące’, powiedział główny autor badania Wenyao Xu, profesor nadzwyczajny Inżynierii i nauk stosowanych Buffalo University.

’Nie ma dwojga ludzi o identycznych sercach co więcej, serca ludzi nie zmieniają kształtu, chyba że cierpią oni z powodu ciężkiej choroby kardiologicznej’, dodał.

Biometryczny system pracujący w oparciu o serce jest wykorzystywany od prawie dekady, przede wszystkim wraz z elektrodami do pomiaru sygnałów EKG.

Jednak po raz pierwszy specjaliści wykorzystali cechy geometrii serca do identyfikacji.

Naukowcy twierdzą, że poziom sygnału pochodzącego z nowego systemu jest znacznie niższy, niż z WiFi i dlatego nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia.

’Czytnik ma moc około 5 miliwatów, a to nawet mniej niż 1% promieniowania smartfonów, mówi dr Xu.

Naukowcy planują rozwijać system i instalować go w rogach klawiatury komputerowej.

Ich zdaniem, przy identyfikacji na lotniskach urządzenie będzie mogło kontrolować dane osoby oddalonej do 30 metrów.

Autor: 
Phoebe Weston/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Mailonline

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.