Zagrożone dane 2,2 mld użytkowników Facebooka

Nawet 2,2 mld użytkowników Facebooka ma prawo przypuszczać, że ich dane osobowe są zagrożone, mówi Mark Zuckerberg.

Dyrektor wykonawczy i założyciel platformy Facebook- Mark Zuckerberg ujawnił w ubiegły czwartek, że zagrożone są dane osobowe wielu użytkowników jego sieci społecznościowej.

Przyczyną okazała się niedoskonałość funkcji wyszukiwania, która umożliwia znalezienie kogoś przy pomocy adresów mailowych albo numerów telefonu.

Użytkownicy muszą najpierw wybrać opcję pozwalającą, by ich imię pojawiło się w opcji wyszukiwanie, ale problem w tym, że w ustawieniach zabezpieczeń opcja ta jest zaznaczana automatycznie.

Na rozmiar problemu zwrócił uwagę dyrektor techniczny Facebooka- Mike Schroepfer.

"Przestępcy wykorzystali te słabe punkty celem kradzieży danych osobowych naszych użytkowników. Dochodzili do tych danych przez opublikowane wcześniej numery telefoniczne i adresy mailowe. Z uwagi na rozmiary i złożoność działań, jakie zaobserwowaliśmy, mamy prawo przypuszczać, że zagrożone są dane większości użytkowników naszej sieci społecznościowej”.

Zuckerberg potwierdził, że większość użytkowników Facebooka nie była chroniona.

"Funkcja została tak ustawiona, by ludzie mogli się na wzajem odnaleźć niestety, ktoś w pewnym momencie miał dostęp do waszych informacji”, powiedział.

Firma Zuckerberga przyznała, że Facebook skanuje treść wszystkich wiadomości, włącznie ze zdjęciami, które użytkownicy wymieniają między sobą.

Taka praktyka obowiązuje w związku z koniecznością sprawdzenia czy fotografie są zgodne z zasadami Facebooka.

Zuckerberg podał do wiadomości, że 87 mln to maksymalna liczba tych, którzy mogą być zagrożeni w ramach skandalu z firmą Cambridge Analytica.

Szef platformy powiedział, że czuje się odpowiedzialny za błędy, do których doszło. Na pytanie, czy dalej tylko siebie uważa za najwłaściwszą osobę do kierowania Facebookiem, odpowiedział - "Tak".

"Ja to zapoczątkowałem. Ja kieruję firmą. I ja sam odpowiadam za wszystko, co się w niej dzieje", powiedział.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.