Siedemnastoletni Amerykanin oskarżony o zhakowanie Twittera

Siedemnastoletni Amerykanin i dwie inne młode osoby są oskarżone o zhakowanie kont na Twitterze, należących do wielu znanych Amerykanów.

Konta należące do Baracka Obamy, Joe’go Bidena, Billa Gatesa, Jeffa Bezosa, Elona Muska, Mike’a Bloomberga i pary celebrytów – Kanyego Westa i Kim Kardashian, były celem ataku hakerskiego w połowie lipca. Łącznie zhakowano 130 kont na Twitterze, a wiadomości wysłano z 45 z nich.

Posty zachęcały ludzi do wysyłania pieniędzy na anonimowy adres bitcoinowy. Za każde 1000 dolarów jakie nadawca miał przelać na adres, miał otrzymać z powrotem 2000 dolarów.

„Wszyscy proszą mnie o oddawanie i teraz nadszedł na to czas. Podwoję wszystkie płatności na mój adres bitcoin w ciągu kolejnych 20 minut. Ty wysyłasz 1000, ja przelewam ci z powrotem 2000” głosił post opublikowany z oficjalnego konta Billa Gatesa. 

Siedemnastolatek zarobił ponad 100.000 dolarów na tym oszustwie.

Jak ujawniły amerykańskie władze, chłopak został aresztowany w piątek w Tampa na Florydzie. Dwudziestodwulatek z Florydy i dziewiętnastolatek osiadły w Wielkiej Brytanii również są oskarżeni w sprawie.

Podejrzenie 30 przestępstw 

Policja w Tampa uważa, że siedemnastolatek popełnił ponad 30 przestępstw. Chodzi między innymi o oszustwa, kradzież tożsamości i naruszenia danych. Prokurator hrabstwa Hillsborough, Andrew Warren, powiedział na konferencji prasowej, że w śledztwie uczestniczy FBI i inne organy władzy. 

Warren opisał siedemnastolatka jako mózg stojący za operacją shakowania Twittera.

- Oszukiwanie innych ludzi, by zdobyć ich ciężko zarobione pieniądze jest zawsze złe. Nieważnie czy robisz to bezpośrednio czy przez internet, czy próbujesz wykraść czyjąś gotówkę czy kryptowalutę. To oszustwo, to niezgodne z prawem i nie ujdzie ci to na sucho – powiedział Warren. 

Na Florydzie nieletni może odpowiadać za oszustwa ekonomiczne tak jak dorosła osoba. 

Skoordynowany atak

Twitter poinformował, gdy o ataku już powszechnie wiedziano, że hakerzy zaczęli od oszukania niewielkiej grupy pracowników firmy i wyłudzenia informacji na temat tożsamości, by wykraść nazwy użytkowników i hasła. W ten sposób udało im się dostać do systemu firmy, skąd wykradziono nazwy użytkowników i hasła. Ostatecznie zdobyli dostęp do funkcji suportu, która dała im dostęp do kont znanych użytkowników.
- Odkryliśmy coś, co uważamy za skoordynowany, nastawiony na manipulację ludźmi, atak przeprowadzony przez osoby, którym udało się dotrzeć do naszych pracowników z dostępem do wewnętrznego systemu i narzędzi – napisała firma.

 

Autor: 
Autor: Laila Ø. Bakken Tłum. Katarzyna Kapica
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.