Asteroida `Bennu` nosi materiał organiczny

Podczas misji NASA „Osiris Rex” odkryto, że asteroida Bennu [planetoida należąca do grupy Apolla oraz obiektów NEO i PHA, odkryta 11 września 1999 roku w ramach programu LINEAR, od tłum., za Wikipedią] nosi wodę i ślady materii organicznej i może „zasiać życie w kosmosie”.

„Organiczny materiał oparty na węglu jest rozrzucony na powierzchni asteroidy”, mówi Amy Simon z NASA. Oznacza to, że można będzie go znaleźć nawet wtedy, gdy próbki z asteroidy wylądują na Ziemi, pisze Russia Today.

Naukowcy z NASA zakładają, że próbki z Bennu mogą zawierać materię, która do tej pory nie została znaleziona na żadnym innym ciele niebieskim. Wykryty materiał organiczny może wskazywać na obecność we wszechświecie prymitywnej biologii, informuje Sputnik.

Kiedy próbki dotrą na Ziemię, naukowcy planują je zbadać, celem znalezienia odpowiedzi na pytanie o pochodzenie wody i materii organicznej na Bennu.

Obecność minerałów węglowych na asteroidzie sugeruje istnienie rozbudowanego systemu hydrotermalnego, który zawiera zarówno wodę, jak i dwutlenek węgla, tak na Bennu, jak i na asteroidzie, której mogła być częścią.

Przed misją „Osiris Rex” NASA wykonała model 3D Bennu. Asteroida została opisana, jako „unoszący się w przestrzeni stos w kształcie rombu”.

Dzięki temu modelowi, sonda kosmiczna mogła dostrzec na powierzchni Bennu pasmo skał, ze szczegółowym uwzględnieniem wypukłości pośrodku, ujawniając szczegóły dotyczące składu asteroidy i jej burzliwej przeszłości.

Obecnie naukowcy uważają, że im bliżej powierzchni, tym gęstszy skład ciała niebieskiego. Widoczna po środku porowatość może sugerować sporadyczne erupcje materiału.

„Osiris Rex” ma wystartować z Bennu w 2021 roku i przywieźć próbki na Ziemię do września 2023 roku. Statek kosmiczny wszedł na orbitę asteroidy dwa lata temu.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.