„Przypadki zakażeń wirusem w Indiach przekraczają 10 milionów, podczas gdy liczba nowych zakażeń spa

NOWE DELHI - W Indiach potwierdzone przypadki zachorowań na koronawirusa przekroczyły 10 milionów, a nowe infekcje spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy, ponieważ kraj przygotowuje się do masowych szczepień na COVID-19 w nowym roku.

Dodatkowe przypadki w ciągu ostatnich 24 godzin spadły do 25 152 z rekordowego poziomu prawie 100 000 w połowie września. Epidemia zainfekowała prawie 1% z ponad 1,3 miliarda ludzi mieszkających w Indiach, co plasuje Indie na drugim miejscu po najbardziej poszkodowanych Stanach Zjednoczonych.

W sobotę Ministerstwo Zdrowia również zgłosiło 347 zgonów w ciągu ostatnich 24 godzin, zwiększając łączną liczbę ofiar śmiertelnych do 145 136.

Dr Randeep Guleria, ekspert rządowy ds. zdrowia, powiedział, że Indie trzymają kciuki, ponieważ przypadki mają tendencję do wzrostu w miesiącach zimowych.

"Jeśli uda nam się utrzymać tendencję spadkową przez następne dwa do trzech miesięcy, powinniśmy być w stanie rozpocząć program szczepień i zacząć oddalać się od pandemii", powiedział Guleria.

Indie są domem dla jednych z największych producentów szczepionek na świecie, a w kraju jest pięciu kandydatów do szczepień w różnych fazach prób.

Serum Institute of India, największy producent szczepionek na świecie, posiada licencję na produkcję szczepionek na Uniwersytecie Oksfordzkim - AstraZeneca. Szczepionka z Bharat Biotech także jest w czołówce, i obie szczepionki oczekują autoryzacji na użycie w nagłych wypadkach, powiedział Guleria.

India do lipca 2021 roku ma zamiar dostarczyć szczepionki 250 milionom ludzi. Rząd planuje uzyskać od 450 do 500 milionów dawek, poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

W pierwszej grupie znajdą się pracownicy służby zdrowia i pracownicy pierwszej linii frontu. Drugą grupą, która otrzyma szczepionkę COVID-19 będą osoby powyżej 50 roku życia i osoby poniżej 50 roku życia cierpiące na choroby współistniejące.

Tempo pojawiania się nowych przypadków uległo spowolnieniu. Przejście z 5 milionów do 6 milionów zachorowań zajęło Indiom 12 dni, przejście z 8 milionów do 9 milionów zajęło 22 dni, a osiągnięcie 10 milionów zajęło 29 dni.

Gospodarka Indii skurczyła się o 7,5% w okresie lipiec-wrzesień, po rekordowym spadku o 23,9% w ciągu ostatnich trzech miesięcy, pchając kraj w recesję po raz pierwszy w swojej historii. Przez fakt, że miliony ludzi straciły pracę, rząd indyjski nadal łagodzi surowe ograniczenia lockdownu, które zostały nałożone pod koniec marca.

Wiele biur, sklepów, firm, sklepów monopolowych, barów i restauracji zostało ponownie otwartych. Ograniczone krajowe i międzynarodowe loty ewakuacyjne są prowadzone wraz z połączeniami kolejowymi. Szkoły pozostają zamknięte.

Autor: 
Ashok Sharma, Tłum. Magdalena Nowicka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.