Badania genetyczne

Ostatnie badania genetyczne wykazały, że jedna na dziesięć osób mieszkających w Wielkiej Brytanii nie jest dzieckiem swojego ojca.

Dyrektor ds. edukacji zdrowotnej uważa, że taki stan rzeczy stawia przed brytyjską służbą zdrowia spore wyzwania.

Podobne badanie, przeprowadzone w 2005 roku wykazało, że młode pary żyjące w ubóstwie lub związkach pozamałżeńskich mają większe `szanse` na dziecko, którego nie wychowa biologiczny ojciec.​

Duża dostępność testów na ojcostwo oraz możliwość korzystania z różnych technik badania DNA w przypadkach klinicznych i sprawach sądowych sprawią, że takich kazusów będzie przybywać.

Specjaliści doszli do takiego wniosku przez przypadek, pracując z ludźmi, którzy robili testy DNA z zupełnie innych przyczyn niż konieczność potwierdzenia ojcostwa. Nie oznacza to jednak, że w razie konieczności, ludziom nagminnie będzie się przekazywać informacje, że ich prawdziwymi ojcami nie są ci, którzy ich wychowali. Nie pozwoli na to etyka zawodowa lekarzy, choć przecież dopuszcza się ostrzeganie pacjentów o podwyższonym ryzyku wystąpienia niektórych chorób genetycznych, takich jak rak piersi. Wątpliwości etyczne budzi jednak czy i kiedy należy o tym informować.

Specjaliści zgadzają się, że w przyszłości będzie możliwe sekwencjonowanie całego genomu, co pozwoli pozyskać w przypadku określonej osoby kompletne informacje na temat prawdopodobieństwa wystąpienia u niej określonych schorzeń. Umożliwi to przewidzenie, kiedy dany pacjent zachoruje i da szanse na podjęcie określonych środków zaradczych.

Oczywiście, pociągnie to za sobą liczne kontrowersje. Czy informować pacjentkę o genetycznej predyspozycji do zachorowania na raka, ponieważ `zawdzięcza' ją biologicznemu ojcu ? Wyjdzie wtedy na jaw, że człowiek, który ją wychował nie jest jej biologicznym ojcem. Czy informować rodziców tuż po urodzeniu dziecka ? Dziecku powiedzieć gdy ukończy 12, 16 czy 18 roku życia ? Czy ludzie w ogóle będą chcieli to wiedzieć ? Z pewnością pojawi się szereg pytań natury etycznej.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.