Balicki: Chcemy, żeby za kilka lat polska psychiatria osiągnęła średni europejski poziom

- Czeka nas zasadnicza zmiana w tej dziedzinie, jeśli zostanie zrealizowane to, co już rozpoczęliśmy - powiedział PAP pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy psychiatrii Marek Balicki.

W ubiegłym tygodniu minister zdrowia prof. Szumowski ustanowił Marka Balickiego pełnomocnikiem ds. reformy psychiatrii. „Nowy człowiek ministra” już wziął się do pracy i poinformował, że chce, aby „za kilka lat polska psychiatria osiągnęła średni europejski poziom”.

- Mamy dwie rzeczy do nadrobienia. Pierwsza: zwiększenie nakładów na leczenie i zwiększenie nakładów na psychiatrię tak, aby dojść do średnich standardów europejskich. Chcemy, żeby za kilka lat polska psychiatria osiągnęła średni europejski poziom. Druga to reforma. Jeżeli zrealizujemy to, co już rozpoczęliśmy, będziemy mieli zasadniczą zmianę w psychiatrii. Myślę o Narodowym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego, który został przyjęty w lutym 2017 r., w ramach którego uruchomiono pilotaż psychiatrii środowiskowej, który wystartował w lipcu ubiegłego roku, i o reformie psychiatrii dziecięcej, która rusza jesienią - mówił Balicki.

Według nowego pełnomocnika, na psychiatrię, która obecnie jest zasilana przez 3,4% pieniędzy przeznaczanych na leczenie, powinniśmy przekazywać dwa razy więcej. Dla porównania, Niemcy na ten cel przeznaczają aż 14 proc.

Balicki przypomniał zasługi byłego wiceministra Zbigniewa Króla, który „jako pierwszy wiceminister zrozumiał specyfikę psychiatrii” i „nie tylko wprowadził pilotażowy program psychiatrii środowiskowej, ale po raz pierwszy w ostatnim trzydziestoleciu przygotował założenia reformy psychiatrii dzieci i młodzieży”.

 

Asystenci zdrowienia i zmiana systemowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

Pełnomocnik zapowiedział jedną z najważniejszych zmian, jakie planuje wprowadzić, a mianowicie udział asystentów zdrowienia pacjentów w kryzysie psychiatrycznym.

- To jest innowacja: osoby, które same przeszły kryzys, mogą pełnić funkcje wspierające dla osób, które obecnie przeżywają kryzys. Często ich wsparcie jest dla pacjentów bardziej wiarygodne niż wsparcie personelu medycznego, do którego, zdarza się, nie mają na początku pełnego zaufania - podsumował Balicki.

Znajdą się także pieniądze na zmianę systemowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Mają zostać wprowadzone już tej jesieni.

- To będzie taka systemowa, głęboka zmiana: stworzenie trzypoziomowego systemu opieki dla dzieci i młodzieży. Pierwszy poziom to psycholog, co odpowiada strukturze problemów w tym wieku, rozwiązywanie problemów, które nie wymagają wizyty u psychiatry. Drugi poziom to środowiskowe centrum zdrowia psychicznego, w którym można skorzystać z porady psychiatry. Dopiero trzeci poziom to oddział psychiatryczny - powiedział.

Marek Balicki jest z wykształcenia lekarzem psychiatrą. W gabinetach Leszka Millera i Marka Belki pełnił funkcję ministra zdrowia. W październiku 2015 r. został członkiem powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę Narodowej Rady Rozwoju. Wkrótce potem objął kierownictwo biura pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego. Od ubiegłego tygodnia pracuje jako pełnomocnik ministra zdrowia prof. Szumowskiego.

Autor: 
Aleksandra Gadocha
Źródło: 

PAP

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.