Chirurgia transplantacyjna ciągle się rozwija, ale pewnych organów nie da się wymienić

Jak dowodzą naukowcy, mózg, głowa, oczy i jądra należą do organów, których ani teraz ani w najbliższej przyszłości nie da się przeszczepić, ani pobrać od dawcy.

Niemal niczym nie ograniczona transplantacja dotyczy tylko : serca, wątroby i płuc. Chociaż, ludzie mogą dziś dostać również nową dłoń albo nową macicę.

Niestety, w przypadku pewnych organów przeszczep jest niemożliwy. Na szczycie takiej listy jest mózg. Powody są natury technicznej i etycznej, mówią specjaliści.

- Najtrudniej transplantować wszystko to, co ma związek z systemem nerwowym, ponieważ nie dysponujemy efektywną techniką związaną z regeneracją nerwu, wyjaśniają.

Transplantacje mózgu i oczu, póki co, pozostają poza możliwościami współczesnej medycyny.

Niektórzy chirurdzy, jak wiadomo, planują transplantację głowy, ale ryzyko śmierci po zabiegu jest bardzo duże. Większość lekarzy wątpi w możliwość połączenia tkanki nerwowej rdzenia kręgowego.

Pojawia się też problem transplantacji mózgu. Osoba, której przeszczepiono by cudzy mózg borykałaby się z kryzysem tożsamości.

Z takimi problemami zmagali się już biorcy twarzy i ręki.

Problem natury psychologicznej mógłby doprowadzić u biorcy do problemów psychicznych, a nawet do szaleństwa.

Jądra również należą do organów, co do których nie planuje się transplantacji. Nawet jeśli wszystko się uda, pozostaje nieprzyjemne pytanie : "Jeśli biorca zostanie ojcem, do kogo będą należe

dzieci- do niego, czy do dawcy ?”

Z uwagi na ciągły brak organów do przeszczepu, zwierzęce serce, czy wątroba ratujące życie ludzi to święty Graal medycyny.

Niestety, ludzki organizm odrzuca organy innego rodzaju.

Naukowcy próbują dzisiaj tak zmodyfikować system immunologiczny człowieka, by zapobiec zniszczeniu przeszczepionych organów - "intruzów", przed którymi układ odpornościowy próbuje bronić organizm.

Jeśli, mimo wszystko, dochodziłoby do takich transplantacji, trzeba by liczyć się z możliwością wystąpienia u ludzi chorób odzwierzęcych.

Autor: 
Emilia Liberda
Źródło: 

Srna/blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.