Czym jest Anhedonia?

Anhedonia jest schorzeniem niepozwalającym nam odczuwać przyjemności i satysfakcji z czynności, które wcześniej nam tę satysfakcję dostarczały, i powstaje jako część całej serii powikłań.

Większość ludzi na pewnym etapie traci zainteresowanie rzeczami, które kiedyś sprawiały im wielką przyjemność. Anhedonia jednak doprowadza tę utratę zainteresowania do skrajności, a odczuwanie przyjemności z rzeczy, które kiedyś nam ją dostarczały, takich jak muzyka, seks, jedzenie czy interesującą rozmowa, staje się niemożliwe.

Poza zaburzeniem depresyjnym, anhedonia może się pojawić razem z innymi schorzeniami, takimi jak schizofrenia, psychoza czy choroba Parkinsona, jak również anoreksja i powikłania spowodowane nadużyciem różnych substancji.

Istnieją dowody na to, że obecność anhedonii zwiększa ryzyko samobójstwa, w związku z czym leczenie jej już w zarodku może ocalić wiele ludzkich żyć.

Jak się czuje osoba z anhedonią? Co dzieje się w jej głowie?

Badania nad tego rodzaju chorobami są dość skomplikowane. Anhedonia nie jest jedynie zmniejszeniem intensywności odczuwania smaku czekolady na przykład, lecz zaburzeniem funkcjonowania mechanizmu nagrody.

Może to wprowadzić zmiany w poziomach motywacji, zainteresowania, oczekiwań i przewidywania koniecznego wysiłku potrzebnego do uzyskania nagrody w postaci satysfakcji, a wszystko to jest przetwarzane przez sieć neuronów. U osób z anhedonią mechanizm nagrody i uzyskiwania satysfakcji jest zaburzony, a odnalezienie etapu, na którym powstało zaburzenie jest zadaniem niezwykle trudnym.

 

Jak się leczy anhedonię?

Na chwilę obecną, nie powstała żadna konkretna metoda terapii przeciwko anhedonii. Leczy się ją zwykle razem ze schorzeniem, którego jest częścią, na przekład z depresją.

Istnieje jednak rosnąca grupa dowodów potwierdzających, że standardowa terapia antydepresyjna nie działa w przypadku anhedonii, a co gorsza może ją nawet pogłębić.

Pozostaje jeszcze długa droga do przejścia zanim różne symptomy anhedoni zostaną w pełni zrozumiane. Niemniej jednak, nasza wiedza rośnie krok po kroku, a w dłużej perspektywie istnieje szansa na znalezienie odpowiedniej metody leczenia tej choroby.

Autor: 
Igor Łukawczyk
Źródło: 

muyinteresante.es

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.