Genetycy ujawniają: tak się „robi” szczupłe dzieci

Dwa lata temu naukowcy udowodnili, że otyłość jest dziedziczna. Jak pokazuje badanie opublikowane w 2016 roku w fachowym piśmie "Nature", nadwaga powoduje tzw. zmiany epigenetyczne niemal w 200 miejscach materiału dziedzicznego.

Sądząc po rezultatach badań przeprowadzonych na Politechnice Federalnej (ETH) w Zurichu, szczupłość jest dziedziczna, a główną rolę odgrywają ciemne (brunatne) komórki tłuszczowe, które spalają więcej cukru niż jakiekolwiek inne komórki w organizmie i przetwarzają energię w ciepło. Poduszeczki na ciele niemowlęcia w większości składają się z tych ciemnych komórek tłuszczowych.

Skład ciemnej tkanki tłuszczowej różni się w zależności od człowieka, a szwajcarscy naukowcy zidentyfikowali jeden z możliwych powodów.

Jeśli ojciec przed poczęciem przebywa w niskiej temperaturze, jego potomstwo będzie miało więcej ciemnej tkanki tłuszczowej.

Samce myszy, które przed kopulacją przebywały w temperaturze 23 ˚C, miały potomstwo z większą ilością ciemnej tkanki tłuszczowej niż samce, które przed i podczas kopulacji przebywały w temperaturze 8˚C. Badania wykazały również, że temperatura, w jakiej przebywała matka nie wpłynęła na skład ciemnej tkanki u potomstwa.

Potomstwo samców, które przebywały w chłodzie było dużo bardziej zabezpieczone przed dodatkowymi kilogramami - nawet wtedy, gdy małe jadły bardzo tłusto nie tyły w porównaniu z myszami grupy kontrolnej.

Naukowe wyjaśnienie : bardzo istotny jest rodzaj czynników zewnętrznych, na które wystawione są jądra ; chłód bardziej wpływa na plemniki niż na dojrzewające wewnątrz organizmu komórki jajowe. Temperatura wywołuje w plemnikach zmiany epigenetyczne (zmiany w genach wywołane mechanizmami innymi niż mutacje), które przenoszą się na potomstwo.

Specjaliści z ETH, we współpracy ze szpitalem uniwersyteckim w Zurichu, przeprowadzili retrospektywne badanie z udziałem 8.400 osób. Mierzyli ilość ciemnej tkanki tłuszczowej uczestników badania i ustalali jej związek z momentem poczęcia. Rezultat: ci, którzy zostali poczęci w miesiącach chłodnych (październik-luty) mieli dużo więcej ciemnej tkanki tłuszczowej niż ci, poczęci w okresie ciepłym.

Zdaniem naukowców, zanim zacznie się instruować przyszłych ojców, potrzebne są kolejne badania :

- Przypuszczamy, że na rozwój określonych cech epigenetycznych duży wpływ ma ekspozycja na zimno. Chociaż, skok do zimnej wody na pewno nie wystarczy.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

derstandard.at

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.