Moderna donosi o sukcesie szczepionki przeciwko COVID-19

Według firmy, szczepionka przeciwko COVID-19 amerykańskiej firmy biotechnologicznej Moderna wykazała w tymczasowej analizie skuteczność ochrony przed COVID-19 na poziomie 94,5 procent. "Będziemy mieli szczepionkę, która może zatrzymać COVID-19", powiedział prezes Moderny Stephen Hoge. Moderna spodziewa się, że w najbliższych tygodniach będzie mogła ubiegać się o pozwolenie awaryjne w USA. Europejska Agencja Leków zainicjowała przyspieszony proces zatwierdzania szczepionki. Moderna jest drugą dużą amerykańską firmą farmaceutyczną, która w ciągu jednego tygodnia przedstawiła pozytywne dane z kluczowego badania z użyciem szczepionki koronowej. 

W zeszły poniedziałek firma biotechnologiczna BioNTech z siedzibą w Moguncji oraz jej amerykański partner Pfizer były pierwszymi firmami na świecie, które opublikowały sukces swoich decydujących badań. Zgodnie z raportem, ich szczepienia zapewniły ponad 90 procentową ochronę przed COVID-19, a wniosek o awaryjne zatwierdzenie w USA jest planowany jeszcze w tym miesiącu. W Stanach Zjednoczonych dwie szczepionki koronne mogłyby zatem pojawić się na rynku w grudniu.

"Lepiej nie będzie"

Słynny amerykański immunolog i ekspert ds. korony Anthony Fauci zareagował entuzjastycznie na dane amerykańskiej firmy farmaceutycznej Moderna dotyczące jej szczepionki koronnej. To oczywiście bardzo ekscytujące wyniki, powiedział Fauci według kanału telewizyjnego CNN. "Nie ma nic lepszego - 94,5% jest naprawdę doskonałe." Fauci zakłada, że pierwsze szczepienia grup wysokiego ryzyka mogą rozpocząć się już w grudniu. Reszta populacji może być na linii do końca kwietnia. "I to w maju, czerwcu i lipcu. To zajmie kilka miesięcy."

Prezydent USA Donald Trump natychmiast przypisał sobie sukces badawczy. Historycy powinni pamiętać, że te wielkie odkrycia w zakresie szczepionek "zostały dokonane pod moim nadzorem", napisał na Twitterze. Rząd Stanów Zjednoczonych wsparł szereg firm farmaceutycznych, w tym Moderna, miliardowymi wypłatami i specjalnym programem rozwoju szczepionek.

Szczepionka Moderna jest trwalsza

Szczepionka Moderny może zdobywać punkty przede wszystkim dzięki swojej trwałości w porównaniu do szczepionki Biontech. Nie wymaga ona ultrakrótkich czasów przechowywania i dlatego może być łatwiej dostarczana. Moderna oczekuje, że będzie on stabilny przez 30 dni w normalnej temperaturze lodówki od dwóch do ośmiu stopni Celsjusza i może być przechowywany przez okres do sześciu miesięcy w temperaturze minus 20 stopni Celsjusza. Z kolei szczepionka firmy Biontech i Pfizer musi być wysyłana i przechowywana w temperaturze minus 70 stopni. W normalnej temperaturze lodówki może być przechowywana przez pięć dni. Obie szczepionki oparte są na tzw. messenger RNA (mRNA), który ma dostarczać komórkom ludzkim informacji potrzebnych do zwalczania patogenów. Powinno być możliwe wyprodukowanie takiej szczepionki na dużą skalę szybciej niż konwencjonalnej. Wymaga to jednak również wyższego poziomu chłodzenia. Biontech pracuje już nad przedłużeniem okresu trwałości swojej szczepionki w temperaturze lodówki.

Silniejszy ból po drugiej dawce

Jak dotąd na rynku międzynarodowym nie ma szczepionki przeciwko wirusowi koronowemu, który zabił ponad 1,3 mln osób na całym świecie. Uważa się jednak, że zakończenie pandemii ma kluczowe znaczenie. Wstępna analiza badania Moderna opiera się na 95 zakażeniach wśród osób, które otrzymały albo szczepionkę, albo placebo. Spośród nich tylko pięć infekcji wystąpiło u tych, którzy otrzymali szczepionkę. Podawano ją w dwóch dawkach. Według Moderny, u osób badanych występowały tylko łagodne i umiarkowane efekty uboczne. Znaczna część ochotników miała jednak silniejszy ból po przyjęciu drugiej dawki. Wiadomości wywołały wzrost cen na rynkach akcji: EuroStoxx50 wzrósł o prawie dwa procent w szczytowym momencie. Akcje Moderny wzrosły o dziewięć procent w przedrynkowym biznesie w USA.

Autor: 
Elżbieta Słowińska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.