Mózg chłopca pracuje pomimo brakującej części

Chłopiec, któremu usunięto dużą część mózgu, funkcjonuje normalnie, co pokazuje do jakiego stopnia mózg człowieka potrafi się adaptować.

W wieku czterech lat chłopiec zaczął miewać napady drgawkowe, które były objawem obecności guza; chirurdzy zmuszeni byli wyciąć jedną trzecią prawej półkuli mózgowej tuż przed jego siódmymi urodzinami. Ta lobektomia objęła prawą część płatu potylicznego, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie bodźców wzrokowych, a także większą część płatu skroniowego – słuch i wzrok.

Nikt nie wiedział jak mózg chłopca zregeneruje się po utracie jednego z centrów (ludzie posiadają dwa - jeden w każdej z dwóch półkul) wzrokowych. Zdolności wzrokowe „wyższego rzędu”, takie jak rozpoznawanie twarzy i przedmiotów, to zadania przypadające prawej półkuli mózgu.

Trzy lata po operacji, Marlene Behrmann i jej współpracownicy z Uniwersytetu w Pensylwanii zauważyli, iż intelekt, percepcja wzrokowa i rozpoznowanie twarzy oraz przedmiotów przez chłopca jest normalna dla jego grupy wiekowej (Cell Reports, doi.org/cssk). Aczkolwiek jego pole widzenia uległo pogorszeniu. „W gruncie rzeczy nie widzi on tego co dzieje się po lewej stronie świata”, mówi Behrmann. Dodaje ona, iż człowiek potrzebuje dwóch półkul, aby w pełni widzieć w obrębie 180 stopni.

Zdolność „widzenia” chłopca za pomocą prawej strony jego mózgu nigdy się nie zregenerowała; niemniej zespół skonkludował, iż jego lewa półkula przeorganizowała się tak, aby przejąć kontrolę nad skomplikowanymi zadaniami – rozpoznawanie twarzy i przedmiotów. Półkula ta zwyczajowo odpowiada za procesy takie jak np. rozpoznawanie słów. „W lewej półkuli zaobserwowaliśmy swego rodzaju przepychankę pomiędzy obszarami zajmującymi się rozpoznawaniem słów i wyrazów, co zakończyło się powstaniem nowego porządku”, mówi Behrmann.

Być może nigdy nie będzie możliwe, aby przywrócić te zdolności, ponieważ podczas lobektomii były one wciąż w fazie rozwoju, mówi Brehmann. Dodaje ona, że u osób starszych, które utracą obszar odpowiadający za zadania związane ze wzrokiem, dalsza kolej rzeczy może nie być tak szczęśliwa.

Chłopiec mówi, że gdy dorośnie chce zostać neurologiem.

Autor: 
Alison George/Tłum. Adam Mąka
Źródło: 

New Scientist

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.