Na ile roboty w salach operacyjnych faktycznie mogą pomóc?

Coraz częściej pojawiają się pytania, czy rzeczywiście chcemy robotów w salach operacyjnych i czy chcemy, by zastąpiły lekarzy.

Jak to z takimi cudami techniki bywa, pojawiają się pytania, czy chcemy widzieć roboty na salach operacyjnych, czy mogą one leczyć pacjentów i czy wkrótce zastąpią lekarzy?

Tim Adams, w swoim artykule opublikowanym w czasopiśmie Observer, pyta : "Czy nowe technologie opanują medycynę do tego stopnia, że przejmą opiekę nad pacjentami?” Adams wspomina swoją wizytę w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie i opowiada, jak na sali chorych spotkał 59-letniego pacjenta operowanego, z powodu raka prostaty, metalowymi „rękami” robota. 

Robotem kierował dr Greg Shaw, który siedział w kącie sali operacyjnej i przez trójwymiarowe urządzenia obserwował przebieg operacji. Jak sam mówił, bardziej przypominał wtedy wiktoriańskiego fotografa weselnego niż lekarza.​

Chirurg Shaw

Dr Greg Shaw jest 43-letnim chirurgiem kierującym sztucznym operatorem i wydającym polecenia zespołowi zajmującemu się operowanym pacjentem. Przeprowadził 500 operacji tego typu, z których jedna, przeprowadzona na karlicy, szczególnie wymagała udziału sztucznej inteligencji, bo chodziło o obszar trudno dostępny dla lekarza.

Wszystkie operacje z udziałem robota wymagają bardzo dużej precyzji. Robot pracuje wyłącznie według poleceń lekarza specjalisty.

Shaw korzysta z amerykańskiego robota Da Vinci. Jest to jeden z najnowocześniejszych tego typu robotów wykorzystywanych obecnie w medycynie.

Dr Greg Shaw przeprowadza trzy operacje dziennie, a w ciągu tygodnia pracuje tylko dwa-trzy dni. Robot, który kosztuje 2 mln dolarów, umożliwia szpitalowi przeprowadzenie 600 operacji prostaty rocznie, a to cztery razy więcej niż poprzednio i to metodą dużo bardziej precyzyjną.

Podsumowując, dzięki sztucznej inteligencji można dokładniej operować oraz szybko i efektywnie szkolić się w tym zakresie (również wirtualnie). Roboty są niezawodne. Dzięki nim spada liczba komplikacji pooperacyjnych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Al Jazeera/The Guardian

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.