Naukowcom udało się sfilmować, jak niebezpieczny wirus atakuje organizm ludzki

Ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV) uchwycony przez kamerę – naukowcy sfilmowali HIV przechodzącego z zarażonej komórki na nowego gospodarza, jak to się zwykle dzieje podczas stosunku seksualnego.

- Wiedzieliśmy, w jaki sposób HIV infekuje drogą płciową, ale bezpośrednia obserwacja, to zupełnie coś innego. Teraz możemy precyzyjnie ustalić kolejność wydarzeń, mówi Morgan Mobsel, biolog molekularny z Instytutu Paryskiego i autor pracy.

Do nagrania naukowcy stworzyli w laboratorium model tkanki genitaliów, uwzględniając przy tym komórki nabłonkowe. Wirus, który atakuje komórki układu immunologicznego zaznaczony został zieloną fluoroscencyjną proteiną. Na filmie widać, jak HIV infekuje limfocyty T i wchodzi w kontakt z komórkami nabłonkowymi, pisze Life Sciences. Potem tworzy się most, tzw. synapsa wirusologiczna, umożliwiający wirusowi przejście z komórki zarażonej na zdrową.

HIV nie infekuje komórek nabłonkowych, ale przez nie przechodzi, a potem „połykają” go makrofagi, inny typ komórek układu immunologicznego, które HIV bierze sobie za cel. Po około 3 tygodniach HIV wchodzi w fazę utajoną, dalej przebywając wewnątrz makrofaga, co utrudnia leczenie preparatami przeciwwirusowymi.

-Nowa strategia obrony przed HIV zakłada działania w ekstremalnie wczesnej fazie infekcji, zanim uformują się w makrofagach rezerwuary śmiercionośnego wirusa, powiedział Bomsel.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Live Science

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.