Niechęć do szczepień na liście zagrożeń dla zdrowia wg WHO

Powstała specjalna lista dotyczącą największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 roku. Sporządziła ją Światowa Organizacja Zdrowia. Na pierwszym miejscu znalazły się zanieczyszczenia powietrza oraz zmiany klimatyczne. Na miejsce ósme wpisano natomiast zagrożenie dotyczące niechęć lub odmowy szczepienia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przygotowała specjalną listę na 2019 rok, największych jej zdaniem, zagrożeń dla zdrowia występujących na naszej planecie.

 

Niechęć do szczepień na liście WHO

Na miejscu ósmym listy WHO znalazły się niechęć lub odmowa szczepienia. Zagrożenie to wyprzedziło w zestawieniu chorobę Denga, które jest wywoływana przez komary i może być śmiertelna oraz wirus HIV, który pomimo podjętej profilaktyki i edukacji, nadal jest niebezpieczny.

Jak informuje WHO, szczepienia są jednym z najbardziej skutecznych oraz opłacalnych sposobów unikania chorób. „Obecnie zapobiegają 2-3 milionom zgonów rocznie, a 1,5 miliona zgonów można by uniknąć, gdyby więcej ludzi było nimi objętych – szacuje Światowa Organizacja Zdrowia”. ( źródło: businessinsider.com.pl)

Według. WHO powodów, dla których ludzie unikają szczepień jest dużo, m.in. nie są świadomi zagrożenia chorobami, mają trudniejszy dostęp do szczepień oraz nie mają zaufania do szczepionek.

WHO zapewnia, że jeśli chodzi o szczepienia, to w 2019 roku będzie jeszcze intensywniej pracować nad tym, by wyeliminować raka szyjki macicy poprzez zwiększenie dostępu do szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)- czytamy na stronie businessinsider.com.pl.

 

Lista WHO. Zagrożenia dla zdrowia w 2019 roku:

Zagrożenie nr 1- Zanieczyszczenia powietrza oraz zmiany klimatyczne

Zagrożenie nr 2- Cukrzyca, rak, choroby serca

Zagrożenie nr 3- Globalna pandemia grypy

Zagrożenie nr 4- Niestabilna sytuacja w wielu rejonach świata

Zagrożenie nr 5- Antybiotykooporność

Zagrożenie nr 6- Ebola i inne niebezpieczne patogeny

Zagrożenie nr 7- Słabej jakości podstawowa opieka medyczna

Zagrożenie nr 8- Niechęć lub odmowa szczepienia

Zagrożenie nr 9- Denga

Zagrożenie nr 10- HIV

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

businesinsider.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
17 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.