Niewiarygodne odkrycie. Kanadyjscy uczeni znaleźli sposób na blokowanie przerzutów raka

Naukowcy z Uniwersytetu Alberta odkryli nieznane dotąd geny docelowe, blokada których skutecznie hamuje rozprzestrzenianie się raka, tzw. metastazę.

W nowej pracy opublikowanej w czasopiśmie "Nature comunication" badacze potwierdzili, że identyfikacja "genów docelowych" może zablokować ponad 99,5% przerzutów nowotworowych w organizmie!

Znaczenie tego odkrycia jest, zdaniem badaczy, niewiarygodne.

Przerzuty zabijają około 90 % wszystkich pacjentów chorych na raka. W trakcie badań odkryto 11 nowych sposobów na ich powstrzymanie.

Trudno jest leczyć raka, bo tym terminem określa się ponad 200 różnych guzów złośliwych.

Podstawową przyczyną rozwoju nowotworu są mutacje genowe, zarówno dziedziczne, jaki i nabyte z biegiem lat. W pracy, określanej jako przełomowa, naukowcom udało się powstrzymać przerzuty różnych rodzajów guzów.

Żeby móc obserwować wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworu, badacze wykorzystali ptasi zarodek pozbawiony skorupki jajowej. Za pomocą specjalistycznej aparatury umieścili w nowotworze tzw. "shRNA" [ang. small interfering RNA] dwuniciowe cząsteczki, które zaczęły wiąza

się ze specyficznymi tworami genetycznymi i powstrzymywały ich aktywność. Komórki nowotworowe powracały do embrionu i wida

było jak tworzą "kiście" identyfikując te, które nie brały udziału w procesie metastazy. Gdy znaleziono "zwarte kolonie raka", oznaczało to, że wszystkie ruchy zmierzające do metastazy zostały zablokowane.

Po wszystkim, można było wyizolować geny i zbadać, czy były one odpowiedzialne za przerzuty.

Taką metodą zidentyfikowano 11 genów odpowiedzialnych za przerzuty nowotworowe.

Autorzy badania uważają, że geny te biorą udział w przerzutach różnych rodzajów raka, co oznacza, że nie są specyficzne tylko dla niektórych z nich. Potwierdziły to zresztą badania przeprowadzone na myszach.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna/blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.