Oto co upał czyni z naszą zdolnością do myślenia

Nowe amerykańskie badania pokazują negatywny wpływ upału na naszą zdolność myślenia.

Jak odkryli naukowcy, mocna fala upałów sprawia, że nie tylko osobom starszym i schorowanym, ale również mózgom młodych i zdrowych trudno jest wytrzymać. Wysokie temperatury w sypialni pomniejszają wydolność myślenia. Wynika tak z badań przeprowadzonych w USA, w których analizowano szybkość reakcji studentów podczas fali upałów w Bostonie.

 

Oto, jak przebiegały badania

Lekarze środowiskowi z Harvard Chan School porównali w przeciągu 12 dni w trakcie i po upale zdolności kognitywne 44 studentów. Rezultaty opublikowali w dzienniku: Plos Medicine.

24 zdrowych młodych ludzi mieszkało w akademiku z klimatyzacją, gdzie przy rozpiętości temperatur od 17,5 do 25° C przeciętną wartością było 21,4°C. 20 innych studentów mieszkało w budynku bez chłodzenia. Przeciętna temperatura sięgała tam 26,3°C a wahała się od 19,6 do 30,4°C.

Oprócz temperatur naukowcy uwzględnili w ciągu tych 12 dni także natężenie hałasu i stopień wilgotności w pomieszczeniach, jak i również wzorzec, według którego spali, pili i podejmowali codzienne czynności. Osoby te musiały każdego poranka, zaraz po przebudzeniu się na skutek sygnału ze smartfona wykonać dwa krótkie testy: rozpoznać szybko i prawidłowo barwę słów oraz rozwiązać łatwe zadania rachunkowe.

 

Wynik badań

Podczas pięciodniowej fali upałów, które nastąpiły po pięciu dniach z normalną letnią temperaturą czas reakcji studentów w pokojach bez klimatyzacji znacznie wydłużył się: udzielenie odpowiedzi trwało o 13% dłużej, niż w przypadku ich kolegów mających za sobą chłodniejsze noce. W podobnym stosunku kształtowało się dojście do tego samego rozwiązania w zadaniach rachunkowych. Ponieważ testy odbywały się tylko ranem, autorzy nie potrafili wypowiedzieć się co do zdolności myślenia
w późniejszych porach dnia.

Godne zauważenia: w niechłodzonych budynkach temperatury w dwóch ostatnich dniach badań ciągle rosły, po tym, jak fala upałów już przeszła. Starszy autor Joseph Allen z centrum klimatu, zdrowia i środowiska globalnego przy Harvard Chan School uzupełnia: „W regionach świata z, przede wszystkim, chłodniejszym klimatem, budynki są tak konstruowane, aby zatrzymywać ciepło. Trudno o pozbycie się gorączki z nich po ustaniu upalnych letnich dni.

Większość badań dotyczących oddziaływań upału na zdrowie zostało dotychczas przeprowadzonych na grupach podwyższonego ryzyka, przykładowo, na osobach starszych. Tak powstało wrażenie, że ogólna populacja nie jest dotknięta falami upału.”, powiedział współautor Jose Guillermo Cedeno Laurent. Tego ślepego punktu miały dotyczyć badania, ponieważ liczba upalnych dni w miastach takich, jak leżący na północy USA Boston, na skutek zmian klimatu, będzie przewidywalnie wzrastać.

 

Czy odnosi się to także do Niemiec?

Rezultaty mogą mieć całkowite zastosowanie do Niemiec, powiedziała Alexandra Schneider, epidemiolog z Helmholtz Zentrum w Monachium. Projekt badawczy jest ogólnie dobry, ale rezultaty nie są, tak naprawdę, zaskakujące.” Badaczka nie uważa także za zdumiewający brak aktywności przy wysokich temperaturach i zakłóconym przez upał wypoczynku nocnym. „Sednem także innych zdrowotnych następstw dużego upału jest niedostateczne nocne wychłodzenie ciała.”

Philip Lewis i Thomas Erren z Uniwersytetu w Kolonii podkreślili, że dalsze badania musiałyby udowodnić, czy poprzez ograniczoną zdolność skupienia uwagi ulega podwyższeniu również ryzyko wypadków. Odkrycia nie są zaskakujące. „Brak snu, przerwanie wewnętrznego zegara i większe prawdopodobieństwo, że nie wypiło się dostatecznej ilości wody, przyczynia się do zmniejszenia zdolności kognitywnych”, wyjaśnili eksperci. Badania, przy pomocy których po raz pierwszy zbadano zdrowych młodych ludzi, pokazały jednak, że ocieplająca się Ziemia może przynieść ze sobą sięgające dalej problemy natury medycznej, niż to dotychczas zakładano.

Aby pozostać wydajnym, eksperci doradzają:pić wystarczająco, zrezygnować z ciężkich potraw oraz odłożyć etapy pracy, jeśli to w ogóle możliwe na chłodniejsze godziny.

Autor: 
Tłum. Dominik Nowicki
Źródło: 

Bild.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.