Pierwszy przypadek przeszczepienia organów osoby HIV- pozytywnej osobie zdrowej

Lekarze z Afryki Południowej przeszczepili fragment wątroby matki –nosicielki wirusa HIV jej zdrowemu dziecku. W czasie operacji dziecko miało 13 miesięcy i ciężko uszkodzoną wątrobę, co najprawdopodobniej doprowadziłoby je do śmierci.

W takich okolicznościach, powiedzieli lekarze w wywiadzie dla fachowego pisma "AIDS", musieliśmy oceni, na ile dziecku zagraża niebezpieczeństwo infekcji wirusem HIV.

Nie mogąc pozyskać organu od zdrowego dawcy (tylko w ubiegłym roku w Johannesburgu w oczekiwaniu na dawcę zmarło 14 dzieci), lekarze umieścili dziecko na liście oczekujących. Matka, z dobrym skutkiem leczona środkami przeciw wirusowymi zapobiegającymi rozwinięciu się choroby, kilkakrotnie proponowała swój organ, ale wtedy lekarze w ogóle nie brali tego pod uwagę.

Gdy po pół roku nie znalazł się dawca, a stan zdrowia dziecka się pogorszył, lekarze zdecydowali się na niezwykły krok. Po raz pierwszy na świecie organ pacjenta HIV- pozytywnego przeszczepiono zdrowemu pacjentowi.

Matka i dziecko po operacji przeprowadzonej w ubiegłym roku czują się dobrze. W tej chwili trudno powiedzieć, czy dziecko zostało zarażone.

- Krótko po operacji myśleliśmy, że dziecko zostało nosicielem wirusa HIV, bo we krwi małego pacjenta znaleźliźmy przeciwciała, mówi chirurg Jean Bota. Szczegółowe badania nie potwierdzają jednak obecności aktywnego wirusa.

Specjaliści są zdania, że dziecko będzie mogło żyć stosunkowo normalnie nawet, jeśli w przyszłości rozwinie się u niego infekcja. Afryka Południowa dysponuje bowiem najbardziej kompleksowym programem leczenia środkami przeciw wirusowymi. Już jedna tabletka dziennie znacznie polepsza jakość życia chorego na AIDS.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.